Demeçler


AKP ülkeyi çözülme sürecine götürüyor

AKP ülkeyi çözülme sürecine götürüyor

Bir basın açıklamasıyla gündemdeki önemli gelişmeleri değerlendiren BTP MYK Üyesi Prof. Dr. Hidayet Sarı, “AKP hükümetinin İmralı ile görüşme ve teröre çözüm süreci esasında Türkiye'yi çözülme sürecine götürmektedir” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) MYK Üyesi Prof. Dr. Hidayet Sarı bir basın açıklaması yaparak gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. “AKP hükümeti 2002 yılında iktidarı devraldığında, terörist başı paketlenip İmralı'ya konulmuş, terör örgütü de bizzat yerinde dağda ininde mücadele edilerek çok ağır darbeler vurulmuş vaziyette sıfır terörle Güneydoğu sorununu devralmıştı” diyen Prof. Dr. Hidayet Sarı, “Ancak ne olduysa oldu, başlangıçta Güneydoğu asayiş sorunu Kürt kardeşimin sorununu ben çözerim diyerek bu asayiş ve güvenlik sorununu Kürt sorunu olarak yanlış teşhis etmiş ve terör örgütünün istediği tavizlerle çözüleceği yönünde yanlış bir tedaviye girmişti” dedi. BTP MYK Üyesi Prof. Dr. Sarı sözlerini şöyle sürdürdü: “Ardından terörle mücadele bırakılmış, onun yerine Kürtçe seçmeli ders, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Kürtçe televizyon gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi ve anayasasına aykırı uygulamalar ve tavizler verilmesine rağmen, bu güvenlik sorunu gün be gün artmıştır. Bundan sonra terörle mücadele yerine onunla başa çıkmaya çalışan Türk Silahlı Kuvvetleri ile mücadeleye girişilmiş, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarla Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları bir terörist gibi hapislere atılmıştır. Şu anda en üst makamda görev yapmış komutanlar dâhil 400 subay ve astsubay hapislerde çürütülmektedir. Bunun sonucunda en son Başbakan'ın dediği gibi Doğu ve Güneydoğu'ya hatta Kuvvet Komutanlıklarına tayine edilecek komutan kalmadığını kendisi itiraf etmiş, terörle mücadele eden Genelkurmay Başkanı silahlı terör örgütü kurmakla suçlanmış, hala hapis yatmaktadır.”

Tek çözüm Prof. Dr. Baş

Sonuç olarak AKP hükümetinin İmralı ile görüşme ve teröre çözüm süreci esasında Türkiye'yi çözülme sürecine götürmektedir ve korkarım ki AKP hükümeti bunu Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanlığı olarak bilerek ve isteyerek yapmaktadır. Halkımızın bu gerçeği bir an evvel görmesi ve bu çözülme sürecini önleyecek Prof. Dr. Haydar Baş Bey’i canı gönülden desteklemesi gerekir. Tek demokratik çözüm yolu şu anda bu gözükmektedir.


Eklenme tarihi: 14-02-2013