Haberler


Suriye ve Türkiye

Suriye ve Türkiye

İstanbul’da gerçekleşen Suriye’nin dostları toplantısından Suriye muhalefetine destek kararı çıkmıştı. Rusya’nın Suriye’nin düşmanları olarak nitelediği bu toplantının ardından Suriye Devlet Başkanı Esad da bir açıklama yaptı.

Türkiye ve Batı tarafından desteklenen muhaliflerin 23 ayrı ülkeden geldiğini ifade eden Esad, ardındaki halk desteği sayesinde hepsiyle mücadele edebildiklerinin altını çizdi.
Esad, eğer ABD’nin ve İsrail’in dediklerini kabul etse idi, Suriye işgal edilmeyecekti. Ancak o dik durdu, ülkesini ve halkını ezdirmedi.
Üçüncü yılını devam ettiren Suriye meselesi Türkiye’nin son dönemdeki en kötü dış siyaset örneklerinden biri. Müslüman Suriye’nin işgale direnişi aslında sıradaki Türkiye’nin korunması manasına da geliyor. Ancak Esad’a yardımla elde edeceği menfaati göremeyen Türkiye için, muhalifleri desteklemek birkaç açıdan büyük zararlar doğurdu.
Birincisi, topyekûn Hıristiyan batının birleşerek taarruz ettiği Suriye’ye yapılan Haçlı savaşından başka bir şey değildir. Türkiye maalesef bu Haçlı savaşında Hıristiyan dünyanın safında yer alarak Müslüman dünyanın kendine olan güvenini bitirmiştir.

İkincisi, Suriye işgali, halen devam eden BOP’un bir parçasıdır. Eş başkanlığını Türkiye’nin yaptığı bu çalışma tamamlanırsa ülkemizde de sınırların değişeceği muhakkaktır.
Üçüncüsü ve en önemlisi, Arap Baharı adı ile devam eden Büyük Ortadoğu Projesi’nde nihai hedef, Büyük İsrail’in kurulmasıdır.
Arz-ı mevud inancına göre, Güneydoğu topraklarımızın da içinde bulunduğu bölge de dahil olmak üzere Suriye, Irak ve ülkemiz toprakları Büyük İsrail’in oluşması için gereklidir.
Bunun ilk adımı Kürdistan’ın varlığıdır. Bugün adım adım yaşadığımız süreç onun hayata geçirilme çabalarıdır.
Enteresandır, Türkiye Kürdistan’ın kurulmasına gönüllü yardım etmektedir.
Türkiye, BOP’un son halkası Türkiye’nin parçalanmasına iradesi ile müdahil olmaktadır.
Ve Türkiye, coğrafyasındaki Müslüman devletleri yok ederek var olacak büyük İsrail’e  icraatları ile destek olmaktadır.
Sizce, Türkiye bu yanlıştan ne zaman dönecek? 

Prof. Dr. Haydar Baş


Eklenme tarihi: 25-04-2013