Demeçler


Hükümet Apo'yla anlaşma yaptı

Hükümet Apo'yla anlaşma yaptı

Gündemdeki gelişmeleri değerlendiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Sarı hükümete, “Terör örgütü üyelerini teröristbaşı ile ne anlaşması ve ne pazarlığı yaparak sınır dışına çıkmalarını sağladınız” diye sordu .

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Sarı yazılı bir basın açıklamasıyla gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Hükümete bazı sorular yönelten Prof. Dr. Hidayet Sarı "Sözde çözüm süreci adı altında silahlarıyla sınırdışına çıktığı iddia edilen teröristler için bölücübaşına ne taviz verdiniz" diye sordu. BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Sarı hükümete şu soruları yöneltti:

1. Türkiye'de silahları ile birlikte geri çekildiği söylenen PKK terör örgütü üyelerinin elini kolunu sallayarak, Kuzey Irak'taki PKK üssüne sağ salim döndüklerini nasıl tespit ettiniz?
2- Kuzey Irak'a silahları ile birlikte yerleşen terör örgütü üyeleri ne zaman silah bırakıp teslim olacaklar?
3- Yurtdışına silahları ile birlikte çıkan terör örgütü üyelerini teröristbaşı ile ne anlaşması ve ne pazarlığı yaparak dışarı çıkmalarını sağladınız?
4- Kuzey Irak'taki peşmerge yönetimi ile bu terör örgütü arasındaki silah, lojistik destek, ekonomik ilişki ne durumdadır?
5- Kuzey Irak'taki bu peşmerge yönetimi ile petrol dahil ticaret anlaşmaları, ekonomik ve siyasi anlaşmalar ne anlama gelmektedir?
6- Suriye'deki iç savaşta muhalifleri destekleyerek Kuzey Suriye'de oluşturduğunuz istikrarsız bölgede Kuzey Irak'taki gibi otonom bir bölge oluşturmak isteyen PYD taraftarlarını Barzani tarafından silahlandırılıp eğitmesi ileride Kuzey Irak'taki gibi Suriye'nin bölünmesine sebep olabilir mi? Buna karşı bir önlem almayı düşünüyor musunuz?
7- Beşşar Esad askerlerinin kimyasal silah kullandığını söylüyor ancak muhalif güçlerin bunları kullanmadığını bildiriyorsunuz, bunları hangi kaynaklara dayanarak açıklıyorsunuz?
8- Şanlıurfa Akçakale'de muhalif isyancı güçler tarafından şehit edilen Türk polisi ve yaralıların faillerini yakaladınız mı? Ve bunlara karşı herhangi bir cezai girişim düşünüyor musunuz? Yoksa Türk polisi birçok olayda olduğu gibi kim vurduya mı gitti? Bunun maddi ve manevi sorumluluğu kime aittir?
9- Türkiye'nin dış politikası komşu ülkelere Amerikan modeli demokrasi ihraç etmek midir? Ülkemizde demokrasinin her gün ayaklar altına alındığı, PKK ile mücadele eden askerlerin müebbet hapse mahkum edildiği, Cumhuriyet Bayramı'nda yürümek isteyen kişilerin üstüne tazyikli su, 1 Mayıs'ta gösteri yapmak isteyen işçilerin gözlerine biber gazı sıkmak şeklindeki politika anlayışı ileri demoraksinin en son modeli mi? Nasıl açıklıyorsunuz?
10- AKP-PKK pazarlığı sonucunda Türkiye'yi eyaletlere bölmek ve başkanlık sistemini oluşturmak şeklindeki anayasa modelinizde hala ısrarlı mısınız?
11- Obama'nın İsrail'i ziyaretinde Netanyahu'nun telefonla özür dilemesi sonrası İsrail ile Türkiye arasındaki siyasi, askeri ve politik ortaklıklar ne durumdadır? Bu ortaklık sonucunda Suriye, Filistin gibi komşu ülkeler üzerinde ne gibi siyasi ve askeri gelişmeler olacaktır?


Eklenme tarihi: 13-05-2013