Haberler


Asıl düşmanı tanımak

Asıl düşmanı tanımak

Ulusal Güvenlik Üniversitesi’nde gençlere hitap eden ABD Başkanı Obama “Amerika’nın İslam ile savaşmadığını” söyleyerek ABD’nin, “el Kaide, Taliban ve onlarla bağlantılı olan güçlerle savaş halinde” olduğunu iddia etti.
Obama bazı kesimlerin tepkisini çeken insansız hava araçlarının kullanılması ile ilgili olarak da “durdurulmadıkları takdirde mümkün olduğu kadar çok Amerikalıyı öldürmek isteyen bir örgütle savaşmaktayız” şeklinde konuştu.
ABD’nin bir numaralı düşman ilan ettiği el Kaide ve kurucusu Usame b. Ladin aslında ABD ile sürekli yakın ilişkiler içinde olmuşlardır… Yeni Mesaj gazetesi yazarlarından Muharrem Bayraktar’ın Aydın Üniversitesi’nde verdiği konferansta ifade ettiği gibi, Usame b. Ladin’in ailesinin kurduğu Bin Ladin grubu yüzde 40’ı finans devi ABN Amro’nun elinde olan Suudi Holland Bank’ın ana ortağı… Ayrıca Bin Ladin Grubunun büyük hissedar olduğu Cidde elektrik dağıtım şirketinde, ünlü Amerikan firması General Elektriğin de hissesi var… Bin Ladin Grubu Amerika’da büyük rağbet gören Snople içeceklerinin Arabistan dağıtıcısı… ve Ladin’in kardeşlerinden biri Motorolo’da yönetici... Körfez krizi sırasında Amerikan askerlerine tahsis edilen barakaların inşaat işlerini de Ladin Grubu almış… 
İkiz kulelerin bombalanması eylemini gerçekleştirdiği iddia edilen el Kaide üyeleri Amerika’da dil eğitimi gördüler, ayrıca Teksas’ta hava üssünde çalıştılar ve uçuş eğitimlerine katıldılar…
Şu anda ise yine el Kaide mensupları Amerika’nın desteği ile Suriye’de Esad’a karşı savaşıyorlar…
Amerika’yla yıllarca işbirliği yapan Saddam Hüseyin’in sahip olduğu iddia edilen (fakat hiçbir zaman bulunamayan) kimyasal silahlar Irak işgali için bir sebep teşkil etti.
Amerika eliyle beslenip palazlanan el Kaide’nin, ikiz kuleleri bombaladığı varsayılarak, dünyanın pek çok ülkesinde terörist avına girişildi...
Hakikat bu iken ABD’nin asıl düşmanının İslam değil el Kaide olduğuna inanmak istesek bile, “mümkün olduğu kadar çok Amerikalıyı öldürmek isteyen bir örgütle girilen yakın ilişkiler ağı nasıl izah edilebilir? Burada asıl maksat bu ve benzeri örgütleri kullanarak Müslümanları yok etmek midir?
Bunun cevabını Irak işgalinin başlangıç günlerinde Başkan Bush’un sarf ettiği sözlerde bulmak mümkün. Başkan “bunun yıllarca sürecek bir haçlı seferi” olduğunu söylemişti.
Gelişmeler göstermektedir ki Haçlı seferi aynı hızla devam ediyor. Afganistan, Irak, Mısır, Libya, Tunus ve şimdi de Suriye…
ABD elçisi Halep’te el Kaide üyeleri ile görüşüyor. Talimat veriyor.
ABD’nin bir numaralı düşmanı(!) el Kaide, Suriye’de Esad’ı devirmek için Amerika’nın talimatlarıyla faaliyet gösteriyor.
Millet olarak bu hakikatleri görmemiz gerekiyor. Zira bu savaşın doğal seyri olarak bir sonraki adımda sıra bize gelecektir.
 
Prof. Dr. Haydar Baş


Eklenme tarihi: 28-05-2013