Haberler


Suriye konusunda saflar kesinleşiyor

Suriye konusunda saflar kesinleşiyor

Rusya, Suriye konusunda belki hiç beklenmediği kadar meseleye dâhil oldu. Sonuna kadar Suriye hükümetinin yanında olduğunu belli etti.  Geri adım atacağa da benzemiyor. Rusya, Suriye ile köklü bir ittifakın içine girdi. Bu durum bölgede dengeleri değiştirmeye başladı. Bütün hesaplarını Esad’ın gideceği tezi üzerine bina eden ülkeler bunun o kadar kolay olmadığını gördüler… ABD, Cenevre Konferansı için masaya oturmayı kabul etti. 
1 Haziran’da Suriye’ye karşı devam eden ambargonun kalkmasıyla beraber İngiltere ve Fransa isyancılara silah satışına resmen başlayacaklarını ilan ettiler. 
Buna karşılık Rusya da silah ambargosunun kalkmasından birkaç saat sonra Suriye’ye 
S-300 savunma füzeleri nakledeceğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Cenevre Konferansı öncesi AB ülkelerinin aldığı bu kararın barışa gölge düşüreceğini ifade etti. Ve şunları söyledi: 
“Bir taraftan kanın akmasını durdurmak isteyeceksiniz. Diğer taraftan da muhalefeti silahlandıracaksınız.”
Uluslararası hukuk noktasından bakıldığında bir devletin resmi rejimine karşı isyan eden güçlere silah sağlamak hukuksuz bir uygulamadır... 
Kaldı ki bu terörist gruplar kadın, çocuk ve yaşlı demeden insanları öldürmekten kaçınmıyorlar. Dolayısıyla bu gruplara silah temin etmek bir insanlık suçuna ortak olmaktır... 
Rusya, daha önce yapılan uluslararası antlaşmalar doğrultusunda Suriye’ye yasal olarak silah sattığını ifade etmişti. Bu alışveriş BM’nin kuralları çerçevesinde yapılmaktadır… Asıl hukuksuz olan isyancı gruplara silah temin etmektir ki, AB ülkelerinin yaptığı da budur. Nitekim Rusya, “S-300’lerin Suriye’ye sevk edilmesinin bir istikrar faktörü olduğunu” ifade etti. 
Ancak burada asıl çıkarları korunması istenen devlet İsrail’dir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi Suriye’deki rejimin düşmesi herkesten çok İsrail’in işine yarayacaktır. Bunun içindir ki, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, bu füze sisteminin İsrail’in güvenliği açısından tehdit oluşturduğunu söylerken, İsrail geçen hafta “füzelerin Suriye’nin eline geçmesi durumunda gerekeni yaparız” açıklamasını yaptı.
Rusya ise bütün bunlara rağmen geri adım atmıyor.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya’dan yollanan S-300 uçaksavar roketlerinin ülkeye ulaştığını ifade etti. 
Lübnan gazetesi al Akhbar’a röportaj veren Esad, “Suriye, Rus uçaksavar füzelerinin ilk sevkıyatını aldı. Geri kalan sevkıyat da yakında gelecek” dedi.
Rusya tarafından yapılan açıklamada ise, Batı’nın itirazlarına rağmen Suriye hükümetine füze sistemi tesliminin yapılacağı ve kendilerine yardımcı olunacağı belirtildi. 
Suriye meselesinde saflar gittikçe kesinleşiyor…
Her ülke kendi menfaatleri için uğraşıyor. İleriye dönük hesaplar yapıyor…
Uzun vadeli çıkarlarının gereğini yerine getiriyor… 
Peki, biz ne yapıyoruz?
 
Prof. Dr. Haydar Baş


Eklenme tarihi: 01-06-2013