Haberler


Kimler marjinal?

Kimler marjinal?

Her olayda örneklerini gördüğümüz AKP tavrını Gezi Parkı eylemlerinde de yaşadık.
Erdoğan “AVM  yapacağız” diye başladığı beyanlarına tepkiler üzerine “Zaten Taksim’de AVM’ye gerek yok, biz büyük bir opera binası açmayı planlıyorduk” diye devam etti. Tepkiler sürdükçe “Tarihi dokuyu koruyacağız, büyük bir kent müzesi inşa edeceğiz” şeklinde de zamana ve zemine göre değişen beyanlarda bulundu. 
Gaz kullanımı ‘orantısız güç’tür çıkışı karşısında biber gazının aşırı olduğunu kabul edenler; dün gece sabaha kadar eylemcilere gaz bombası attılar. Vali Mutlu, gece evlerinde yatamayan gençlere acırken birkaç gün sonra, “Taksim marjinal gruplardan temizlenene kadar müdahaleye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.
İktidarın çapulculardan ve faiz lobilerinden sonra marjinal gruplara mal etmek istediği olaylarda bahsi geçen marjinaller kimler acaba?
Marjinal denilenler, sokaktaki vatandaşlar... 
İşsiz üniversite mezunları, dükkânının kepengini kapatmak zorunda kalan esnaf, yetiştirdiği ürün tarlada kalan çiftçi, hatta etrafa borcu yüzünden sokağa çıkamayacak hale gelen memur yani Türk milleti.
Türk milleti demekten imtina eden Sayın Başbakanın, Türk milletini marjinal görmesi de gayet tabi.
Ancak “başa bağlı” bu milletin sokaklardaki ilk büyük kalabalığı iyi değerlendirilmelidir.
Tepkisini dile getiren marjinal Türk milleti, eylem yeri Taksim’e parasını ödediği  otobüslerle gelmiş; gururla taşıdığı Türk bayrağını bedelini ödeyerek satın almış; pankartları yine ücretini vererek aldığı kartonlara kendi yazmıştır.
Demokratik hak, yasal sınırlar içinde kalmasına rağmen, Ankara Kızılay’da yaşanan gerginlik sonrası Kızılay’ın trafiğe kapatıldığı gerekçesi ile biber gazı ile dağıtılmıştır.
İşte  Erdoğan’ın sabaha kadar tazyikli su ve gaz ile dağıtmaya çalıştığı marjinaller bu vatandaşlarımız. 
Erdoğan’ın marjinal olarak görmediği, halen yanında yer alan bir avuç yandaş ise,  mitinglere belediyenin tahsis ettiği otobüsler ile ücretsiz taşınmış, bayrakları ve pankartları ücretsiz meydanlarda hazır bulmuş ve hiçbir müdahale ile karşılaşmadan  toplanmıştır.
Marjinaller, bu AK Parti’sini iktidar edenlerdir.
Maalesef, millet de ne ektiyse onu biçiyor….

Prof. Dr. Haydar Baş


Eklenme tarihi: 13-06-2013