Demeçler


VATANDAŞ EZİLİYOR

BTP Gen. Başk. Yardımcısı Ali Gedik, iktidar ile muhalefetin kısır tartışmaları sürdürerek müsamere oynadığını belirterek, “İşsizlik ve bir çok sorun almış başını gidiyor” dedi.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gedik, son zamanlarda ülkemiz ve bölgemizde ciddi ve sıcak gelişmelerin yaşandığına işaret ederek, “İçeride ve dışarıda demokrasi havariliğine soyunanların ektiği tohumların, PKK terörünü nasıl beslediğini artık bilmeyen kalmadı” dedi.
Yazılı bir açıklama yapan Gedik, demokratikleşmenin ve insan haklarının bölücülük adına böylesine kullanıldığı ve istismar edildiği bir başka ülkenin gösterilemeyeceğine işaret etti.

Halkımız oyalanıyor

En son Meclis Başkanı Sayın Bülent Arınç’ın da katıldığı iktidar–muhalefet kayıkçı kavgaları ile bu ülke insanının hem oyalandığını, hem de aldatıldığına işaret ederek, şunları kaydetti: “Bir taraftan halk aldatılarak birileri hep iktidar ve muhalefet olmanın kavgasını vermiştir. Bir taraftan da iktidar ve muhalefet görevlerini ‘havanda su döverek’ ve ‘tencere dibin kara’ seviyesinde ve mantığında yaptıkları için ülkenin ve milletin hiç bir beklentisine cevap verememişlerdir. Terör yeniden ülkenin bir numaralı gündemini oluştururken, AKP iktidarının 3.5 yılda iç ve dış politikada, ekonomide, sosyal ve kültürel dokuda yaptığı tahribatlar, devlet ve millet değerlerimizi ve egemenlik haklarımızı eş zamanlı olarak nasıl tehdit ettiğini hep birlikte yaşamaktayız.”

Tehlikeler önümüzde duruyor

Bütün bunların bir tesadüf olmadığını belirten Gedik, ülkemizin içinde bulunduğu bu tehdit ve tehlikeleri anlamanın elbette mümkün olduğuna işaret etti. Gedik, şu görüşleri öne çıkardı: “Bütün bu gelişmelerin gerçek yüzünü ABD ile yapılan ‘yeni vizyon anlaşması ile eş zamanlı olarak AB’ye girebilmek için başta T.C. Devletinin egemenlik hakkı dahil verdiği bütün tavizlerle ülkenin geleceğini AB–ABD’ye ipotek eden Başbakanın şu sözü ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ duvarda asılı kalmayacak, gerçekten milletin olacaktır’ sözleri açıkça ortaya koymaktadır.
Yani tam manası ile ‘bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!’ cinsinden.”

Vatandaşın vaziyeti perişan

BTP Genel Başkan Yardımcısı Gedik. Köylünün ve çiftçinin perişan olduğunu, tarım sektörünün çöktüğünü, işsizler ordusuna her gün binlercesinin eklendiğine vurgu yaparak, esnafın siftah etmeden dükkan kapattığını, her gün binlerce işyerinin kapandığını belirtti.
Cebinde 5 kuruşu olmayan vatandaşın, ürününü satamayıp tarlada veya pazarda çürümeye terkeden köylünün ve çiftçinin bulunduğu bir ortamda, iktidarın kalkıp da fert başına milli gelirin 5000 dolar olduğundan dem vurup demagoji yaptığını kaydetti.

Peki çare yok mu?

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gedik, Türkiye’de değişik kesimlerin karşılaştığı ciddi ve acil problemleri çözmesi gereken iktidar ve muhalefetin hala ‘benim babam senin babanı döver’ mantığı havasında olmasının düşündürücü olduğuna işaret ederek, “Bu durum ülkemiz ve milletimiz adına gerçekten üzücüdür” dedi. Bu ülkenin imkan ve kaynaklarının, insani değer ve güçlerinin sadece bizim için değil aynı zamanda bütün insanlığa hem hizmet edecek, örnek olacak kadar yüce ve zengin olduğunu hatırlatan Gedik, BTP Genel Başkanı Prof Dr. Haydar Baş’ın ortaya koyduğu ‘Milli Ekonomi Modeli’ (MEM) ile ‘Sosyal Devlet Modeli’nin bu imkan ve kaynakların en çarpıcı ispatı olduğunu vurguladı.


Eklenme tarihi: 02-05-2006