Demeçler


TARIMDA KURTULUŞUN FORMÜLÜ

BTP Genel Başkan Yardımcısı Kotil, Türkiye’de tarımın ciddi sıkıntı içinde olduğuna işaret ederek, ülkemizi bu darboğazdan çıkaracak formülün sadece BTP’de olduğunu bildirdi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil, Türkiye’de tarımla ilgili projesi olan tek partinin BTP olduğuna işaret ederek, diğer siyasi partilerin bugün köylüyü ve çiftçiyi içinde bulunduğu darboğazdan çıkarmasının mümkün olmadığını belirtti.

Türkiye’yi bu noktaya liberal kapitalist anlayışların getirdiğini vurgulayan Selim Kotil, “BTP dışındaki bütün siyasi partilerin elindeki tek proje, liberal kapitalist anlayışlardır” dedi.

Dünya tarımı desteklerken...

Bugün dünyada özellikle OECD ülkelerinin tarıma yıllık ortalama 290 milyar avro destek vermeleri sonucunda tarım ürünlerinde arz fazlasının söz konusu olduğunu hatırlatan Kotil, “Bu sayede Batılı ülkeleri kendi köylülerinden 3’e aldığı ürünü dünya pazarlarında 1’e satabiliyor” dedi. Kotil, şu görüşü öne çıkardı: “Böylece Batı ülkeleri kendi köylüsünü desteklerken, köylümüzün ürünleri dalında kalıyor. Batı dünyası ayrıca IMF vasıtasıyla ithal tarım ürünlerine anti damping uygulaması yapmamızı da engelleyebiliyor.”

Darboğazdan çıkmanın 3 yolu

Türkiye’nin tarım alanında içinde bulunduğu darboğazı atlatması için üç temel adıma ihtiyaç duyduğuna dikkatleri çeken Kotil, bunları şu şekilde sıraladı:

1) IMF ile yolları ayırmak,
2) Tarıma tahdit ve tarımsal ürün ithalatına gümrük indirimi getiren AB’ye ‘hayır’ demek,
3) Tarımı destekleyecek bir finansman sistemine sahip olmak.

Çözümün yolları

BTP’nin tarım politikaları konusunda bilgi veren BTP Genel Başkan Yardımcısı Kotil, şunları kaydetti: “BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli’nin paraya getirdiği yeni tarif, üretilen her tarım ürünü için devletlere senyoraj hakkını kazandırmakla birlikte tarım için gerekli olan finansman sorununu da halletmektedir.

Milli Ekonomi Modeli’nin dışında böyle bir finansman oluşturmak mümkün olmadığı için tarımı da ayağa kaldırmak imkan dahilinde değildir. BTP döneminde daha ürün tarlaya ekilmeden dünya fiyatlarının 2 ya da 3 katı fazlasına fiyatlanan tarım ürünlerinin yarı parası köylüye avans olarak verilecektir ayrıca tarım ürünleri muhtemel doğal felaketlere karşı sigortalı olacak, ürün alım garantisi getirilecek, ‘ister köylü malını devlete isterse özel sektöre satsın’ sübvanse edilecektir.”

Başka yolu yok

Bu anlayışın dışında tarımın ayağa kalmasının mümkün olmadığına dikkatleri çeken Kotil, partisinin tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ormancılıkla ilgili detaylı bir çözüm ve proje paketine sahip olduğunu, Milli Ekonomi Modeli esas alındığında bu paket sayesinde ‘köylünün gerçekten milletin efendisi’ olacağını belirtti.

AKP yöneticilerinin tarımın yüzde 5 büyüdüğü yönündeki ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını anlatan Kotil, bu durumu şöyle izah etti: “Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) yaptığı hesaplamalarda 2 gerçeği dikkate almıyor: Birincisi tarım ürünleri fiyatlanırken, köylünün sattığı fiyat esas alınmıyor. Mesela buğdayı köylü 25 Ykr’den satıyor ama bu hesaplamalarda 32 Ykr kabul ediliyor. Bu hesaba göre, tarım ekonomisi yüzde 20 sanki büyümüş gibi gözüküyor.

İkincisi, tarım sektöründe stok hesabı yapılmamaktadır. Oysa 2005 yılında soğan, narenciye ve daha bir çok ürün para etmediği için dalında veya tarlada kaldı. Bunlar ekonomiye katılmış gibi hesaplandığından, bu durum hesapları en az yüzde 15 şişirmektedir. Bu iki gerçek dikkate alınırsa, tarımın yüzde 30 daraldığı görülecektir.”


Eklenme tarihi: 08-05-2006