Demeçler


MİLLET \"BABA DEVLET\" ARIYOR

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gedik, vatandaşın, sürekli olarak gerdirilen bir ortamda kendisine sahip çıkacak “baba devleti” aradığını söyledi.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Gedik, Türkiye’nin içinde bulunduğu bir çok şartın son derece menfi olduğuna işaret ederek, “Bugün millete, devlete, vatana; milli, manevi ve tarihi değerlere top yekun sahip çıkma zamanıdır” dedi

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gedik, sadece Türkiye’nin değil, bölgemizin ve dünyanın içinde bulunduğu durumu anlamamanın mümkün olmadığını belirtti. Gedik, günümüzde sıcak ve soğuk her türlü savaşın yaşandığına işaret ederek, bu sürecin bölünmeleri, parçalanmaları ve dağılmaları beraberinde getirdiğine işaret etti.

Ürküten tablo

Gedik, Türkiye dahil Ortadoğu coğrafyasının içinde bulunduğu şartları ve ortamı da şu şekilde tasvir etti: “Fakirliğin, yoksulluğun, açlığın en acımasızı... Ahlaksızlığın, hayasızlığın, seviyesizliğin en iğrenci her an ve her yerde yaşanıyor, görülüyor. Bütün bunlar demokrasi, özgürlük, insan hakları, çağdaşlık, modernizm, batılılaşma, medeniyetler ittifakı, hoşgörü ve dinlerarası diyalog adına yapılıyor. Neticeye bakıyorsun: kaybeden, bölünen, işgal edilen, yağmalanan, talan edilen başta Türkiye olmak üzere bütün Ortadoğu... Bir başka ifadeyle Türk ve İslam dünyası... Kazanan taraf ise ABD ve Avrupa....”

Boş tartışmalar...

Başta ülkemiz olmak üzere bu coğrafyada hükümetlere, muhalefete, bürokratlara, aydınlara, üniversite ve medya camiasına ABD’nin, Avrupa’nın sözcülüğünün ve taşeronluğunun düştüğünü seslendiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Gedik, göstermelik ve göz boyama kabilinden yapılan kavgalara, söylenen sözlere, ileri sürülen iddialara bakıldığında bunların ‘bir çekirdek kabuğunu doldurmaktan’ uzak olduğunu vurguladı.

Kutuplaşmalar yaşanıyor

Sürekli olarak ortamın gerildiğini, cepheler oluşturulduğunu, devlet ve hükümet erkanının birbirine dargın, kırgın ve tavırlı olduğunu hatırlatan Gedik, böyle bir ortamda güvensizliğin had safhaya ulaştığını belirtti. Gedik, şunları kaydetti: “Bu haller hiç bir vatandaşın gözünden kaçmıyor. Hal böyle olunca vatandaş güveneceği, sığınacağı bir yer bulmakta zorlanıyor. İşin bir başka yönü netice de bütün fatura vatandaşa çıkarılıyor.”

Bu vaziyet nasıl düzelecek?

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gedik, ülkenin içinde bulunduğu bu hazin tablodan kurtulması için çözüm yolları da önererek, bunları şu şekilde ortaya koydu: “Biz BTP olarak Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘devlet – millet, sivil – asker kader birliği’nin kaçınılmaz olduğunu, Milli Ekonomi Modeli’yle en kısa zamanda hem borçlardan kurtulmanın, hem de en üst düzeyde kalkınmanın mümkün olacağına inanıyoruz. Yaşanan ve gelişen iç ve dış olaylar bir başka alternatifin olmadığını, olamayacağını gösteriyor.

Durum ciddiyeti gereği başta devlet ve hükümet erkanının, aydın kesiminin, üniversite ve medya camiasının ve iş dünyasının Prof. Dr. H. Baş’ın Milli Ekonomi Modeli ve sosyal devlet projesini değerlendirmeye almaları kaçınılmaz bir zarurettir. Aksini iddia edenler veya bir başka çözümü önerenler varsa, onlar da vakit geçirmeden ortaya çıksınlar. Memleketin ‘sen – ben’ kavgası ile geldiği yer bellidir. Bu mantıkla gideceği yer de bellidir. Bugün millete, devlete, vatana; milli, manevi ve tarihi değerlere top yekun sahip çıkma zamanıdır. Her an vakit biraz da geçmektedir. Millet ve devlet oluşumuzun temelinde yatan inanç kültürü ve yüce idealleri göremezsek başkalarının sözcülüğünü, taşeronluğunu yapmaktan kurtulamayız.”


Eklenme tarihi: 09-05-2006