Haberler


Sakife’de üretilen maslahat hastalığı

Sakife’de üretilen maslahat hastalığı

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ekibiyle birlikte katıldığı Meltem TV’deki Diyalog programında, ilk halifenin seçildiği Sakife'de yaşananları değerlendirdi. BTP Lideri, “Sakife'de üretilen maslahat hastalığıdır. En büyük hastalık da budur” dedi 
 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 5 yıldan bu yana Türkiye'yi karış karış gezerek Ehl-i Beyt'i anlattıklarına işaret ederek, "Medresede, imam-hatipte, ilahiyatta eğitim aldım, yetmedi doktora yaptım, profesör oldum. Daha da üstü yok. Buna rağmen Gadir-i Hum gerçeğini bilmiyordum. Sünnilik diye bir yol yok, Ehl-i Beyt yolu var" dedi. 


Ekibiyle birlikte Meltem TV'de Muharrem Bayraktar'ın hazırlayıp sunduğu Diyalog programına katılan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, ayetlerde ve hadislerde belirtilen Ehl-i Beyt yolunun 'yok', olmayan sünnilik yolunun ise 'hak' sayıldığına işaret ederek, şöyle devam etti: 

"İmam-ı Gazali gibi büyük bir âlim, Sakife'de yapılan olaya 'batıl' diyor. Sakife'de ne yapıldı? Kâinatın efendisi, âlemlere rahmet Resulüllah'ın mübarek naaşı ortada iken, İmam Ali ile Hzreti Bilal onu yıkamakla meşgulken, sahabenin en meşhuru dediğimiz insanlar, Hazreç ve Evs kabileleri arsında savaş çıkacak gerekçesiyle Ebubekir'i halife seçti. Bir suç işlenirse, onun hiçbir zaman imtiyazı olamaz. Haydar Hoca için de o suçtur, Ebu Bekir için de o suçtur. Gadir-i Hum'da Alalh'ın Peygamberi, İmam Ali'nin kolunu tuttu, dedi ki 'Bu Ali'dir. Benim halifemdir, benden sonraki imamınızdır.' Orada Ebu Bekir de, Ömer de biat etti... Aradan 2.5-3 ay sonra Peygamberimiz dar-ül bekaya rıhlet ediyor, unutuyorlar. Âlemlere rahmet Peygamberimizin cenaze namazını sadece 17 kişi kıldı. Bu zillettir. Oysa yüz binlerce insanın kılması gerekiyordu. Maide suresi 67. ayet-i kerime: 'Eğer sana indirileni tebliğ etmezsen, vazifeni yapmamış olursun.' Peygamberimize Ali'nin hilafetini ilan et, o senden sonraki imamdır. Allah'ın emrettiği hüküm bu... Sen buna isyan ettin? Her şeyi ters yüz etmişler. Tek kurtuluş yolu Ehl-i Beyt'tir. Meşhur evliyanın hepsi Ehl-i Beyt'ten gelmiştir. Mesela büyük veli Abdülkadir Geylani... Ana ve baba tarafı Hz. Hüseyin'e ve Hz. Hasan'a dayanır."

En büyük hastalık: Maslahatçılık

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Hukukçu-yazar Ahmet Erimhan'ın "Sakife'de bir nasbın ortadan aldırıldığına işaret ederek, "Bunu ortadan kaldırırken, harala gürele kaldırmadılar. Burada bir mantık ürettiler. Dediler ki, eğer biz hilafeti Hz. Ali'ye verirsek, o zaman büyük bir problem ortaya çıkar. Hz. Ali şu kadar savaşta bu kadar müşrikin kellesini uçurmuştur. Yaşı küçüktür. Bazı kabileler bunu etmez. Sanki Allah'tan bu meseleleri daha iyi bilebilirlermiş gibi bir maslahat ürettiler. Bir maslahatçılık hastalığı ateşini yaktılar. Bu maslahat hastalığının özü de Allah'ın koyduğu ölçüyü değiştirmektir" sözleri üzerine yaptığı değerlendirmede "Sakife'de üretilen maslahat hastalığıdır. En büyük hastalık da budur" dedi. 


Mükemmel mü’min

Cenab-ı Hakk'ın kastettiği mükemmel mümin olduğuna işaret eden Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Bu Ehl-i Bey'tir. Hz. Muhammed'e, Hz. Ali'ye, Hz. Fatıma'ya, Hz. Hasan'a, Hz. Hüseyin'e benziyor mu? Onlara benzemenin adıdır Ehl-i Beyt... Kadınsa Hz. Fatıma'ya benzeyecek. Allah'ın ölçüsü bu... Hz. Peygamberin hanımı Hz. Aişe'ye değil... Hz. Aişe benim anam, ayrı konu... İnsanlığın önündeki örnek Hz. Fatıma anam... Peygamberimiz onun için 'o benim canımdır, ruhumdur' diyor. Onlara benzemek lazım…"


Milletin ayıkması lazım

Gündemdeki gelişmeleri de değerlendiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türk halkının ayıkması gerektiğine işaret ederek, "Anlatıyorsun, anlatıyorsun; kulaktan içeri girmiyor. Türk toplumunun cevap vermesi gerekiyor. Biz herkese '500 TL maaş vereceğimizi, ev kadınlarına ilaveten ev işçisi olması nedeniyle 500 TL daha vereceğimizi' söyledik. 5000 TL asgari ücret... Bir aileye çocuk maaşlarıyla birlikte 7 bin TL'den fazla para girecek. Bugün Türkiye'de bunu verebilecek bir hesap kitap adamı var mı? Diyebilirler ama veremezler. Benim kaynağım var zira bu işi biliyorum. İlim adamları 'bu işi dünyada bilen tek insan Haydar Hoca' diyor. Ben buna Rus'a, Yunan'a anlattım ama halkımıza anlatamıyorum. Milletimize anlatmak istediğim şu: En az Rus'un, Yunan'ın ve diğer milletlerin anladığı kadar sen anla... Nasibi var onların, ayıkacaklar. Rusya'da çok sayıda genç Müslüman oldu, oluyor. Senin çocukların söz dinlemediğin, nefsinin emrettiğini yerine getirdiğin için dinden ve yoldan çıktı."
 

Ülkeyi batağa götürdüler

Türk halkının kendine gelmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Baş, şöyle devam etti: "Türk halkı kendine geldiğinde, çıkışa geçmek bir anlık meseledir. Yeminle konuşuyorum: Bunların tamamı ilmimin sadakası etmez. Hodri meydan... Hangi TV kanalında istiyorlarsa, gelsinler tartışalım. Bu ülkeyi nereden nereye, nasıl alıp götüreceğimizi anlatalım. Türkiye'yi batağa götürdüler: Tarım, hayvancılık, madencilik, denizcilik, ormancılık bitti. Borç gırtlağa dayandı. Bankaya borçlu olmayan vatandaş kalmamış. Bunların konuşmaya hakkı yok. Eğer bunlar konuşuyorsa, millet sustu, batılın safında yer aldı. Milletimiz ayıkacak, kendine gelecek... Allah'ın Kuran'daki emirleri ortadadır. Kuran'da 'Ey kafirler' seslenişi de var, 'Ey iman edenler' nidası da var. İnsanlar ne yaparsa kafir olur? Bakacaksın Kuran'a ve öğreneceksin. 'İman edenler nasıl yapıyor', ona da bak ve Kuran'da Allah'ın tarif ettiği adam ol. Adam senin devletinle, ordunla oynamış... Milletinle oynuyor ama sen hala ayıkmıyorsun. Seni ancak İsrafil'in Sur'u ayıktırır. Benim anlatmaya çalıştığım, milletin ayıkmasıdır. Millet ayıktığı an, bu iş biter."

Milletimize bizim kadar sahip çıkan yok

Mevcut hükümetin 12 yıllık icraatları içinde bir tane doğru bir şeyi olmadığına işaret eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Hak olan bir tane bir şey yok. Gösterin, elinizi öpeyim. Şurada ülke olarak 3-5 tane komşumuz vardı, hepsini kaybettik. 'Eğit-donat' projesiyle şimdi Suriye'yi yok edecekler. Esad sana ne yaptı? Hanımını, gelinini, kızını ağırladı, yedirip içirdi; şimdi ona namluyu doğrulttun. Allah öyle bir bela verir ki, 50 bin doktor gelse bir şey yapamaz. Milletimiz bizi iyi dinlesin: Milletimize bizim kadar sahip çıkan yok... Milletimizi bizim kadar düşünen vallahi yok, bunu iyi bilin. Bunlar bugüne kadar sizin için bir şey yapmadı, yapamaz zira bilmez ki... Bu bir ilimdir, Allah bu ilmi bize vermiş. Hep bizden kaçıyorlar, bizi gizliyorlar, anlamıyor musunuz bunu? Onun için el ele verelim, bu işi bitirelim. Birbirimizi sıkıntıya sokmayalım. Şunu da ilave edeyim: Haydar Hoca'ya hiçbir şey olmaz. Şu gördüğünüz bizim kadromuza da bir şey olmaz zira bunlar hep 'hayır' üzerine olan insanlar... Yanlış yapmadılar, Allah için direndiler; vatanına, devletine, dinine, milletine sahip çıktılar. Bunlara Allah hiçbir zeval vermez. Ne kadar bela var, gelip sizi bulur. Niye? Biz vazifemizi yaptık, yapıyoruz. Net konuşuyorum: vazifesini yapmayan sizsiniz. Kendinize gelin, bu işi bir dönemde bitirelim. Vatandaşımız oyunlara gelmesin. Millet ne vaat ettilerse, hiçbirine ulaşamadı. Eğer siyaset sadece 'kendilerine hizmetse bunu yaptılar, millete hizmetse bunu yapmadılar. Milletimiz bize kulak versin..."

 


Eklenme tarihi: 23-02-2015