Haberler


Model insan Ehl-i Beyt’tir

Model insan Ehl-i Beyt’tir

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Hakiki model insan Allah sevgilisi Peygamber Efendimiz, Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'dir. Türk hanımefendisi Hz. Fatıma'ya benzeyecek, Türk delikanlısı onlara benzeyecek" dedi

YENİ MESAJ/İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Eğiten insan, insan ruhunu tanıyacak. Kafana göre eğitim olmaz. Eğitimde asıl mesele, model insan yetiştirmektir" dedi. Meltem Medya Grubu'nda yayınlanan Muharrem Bayraktar'ın hazırlayıp sunduğu Diyalog Özel programına bu kez kadrosundan 32 isimle birlikte katılan  BTP Lideri, önemli tespitlerde bulundu. Saat 21.00'da başlayan Diyalog Özel, bugüne kadarki en uzun programına imza attı. Program 03.48'de sona erdi. Twitter, Facebook, Instragram gibi sosyal medyada 'trend topik' olan program izleyicilerden de büyük ilgi gördü. İzleyiciler, saat 03.45'te bile yoğun mesaj trafiğini sürdürdü.

Model Türk genci yetiştirilmeli
    Programın son bölümünde dün yapılan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) dolayısıyla eğitim konusunda çarpıcı mesajlar verdi. Isparta ve Trabzon'da 9 yıl liselerde farklı derslere girdiğini, 14 yıl Bakü Devlet Üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevinde bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Baş, eğitimde asıl meselenin model insan yetiştirmek olduğuna işaret ederek, "Her milletin bir insan modeli vardır. Türk milletinin modeli bellidir. Türk milletinin adeti, dini, geleneği, maneviyatı çocuğa ilkokuldan itibaren yavaş yavaş verilir. Onda Türk kimliği, Türk benliği oluşur. Ben İngiliz, Fransızı, Almanı görsem, hemen tanırım. Amerikalı ukaladır; elini cebine koyar, ayağını hemen üst üste atar. Peki, bizim modelimiz ne? Biz ilkokuldan itibaren hala daha bu modeli tespit edemedik. Eğitim Müslüman Türk kimliğini yeni nesillere aktarmaktır. Bu bize bedava kalmadı: Türk kimliği içinde Türk, Kürt, Laz, Boşnak, Çerkez,  Arap, Süryani, Acem vesaire var. Ama bunlar Lailahe İllallah Muhammedür Resululllah diyerek İslam dini, inancı, itikadı, maneviyatı, medeniyeti, siyaseti ve kültürü ile yoğrularak bir millet oldu. Bunu da Anadolu'da ilk olarak Peygamber sülalesinden sülalesinden gelen Hacı Bektâş-ı Veli yaptı." Prof. Dr. Baş, "Hakiki model insan Allah sevgilisi Peygamber Efendimiz, Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'dir. Türk hanımefendisi Hz. Fatıma'ya benzeyecek, Türk delikanlısı onlara benzeyecek. Böyle olursa, bizim neslimizden hayır gelir. Türk milleti, Cenab-ı Hakk'ın sevdiği ve seçtiği bir millettir. Allah dünyada sadece bir tek millete 'Allah'ın askerleri' unvanını nasip etti. Bizim atalarımız Allah'ın askerleri..." 

Millet ayağa kalkmalı
    Türk milletinin eski takıntılarından vazgeçmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Baş, "Bu adamları hep denedik. Milli Ekonomi Modeli'ni hayata geçirmek milletin elinde. Bu hareket bu seçimde iktidar olsun, Türkiye huzur bulsun, cennet gibi bir vatan olsun" dedi. 

Merkezi otorite olmak
    Bir milletin merkezi otoritesi olması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Baş, "Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı o otorite olmak istiyor. Bu kanunla olmaz. Bu duyguyla, fikirle, tezle ve görüşle olur. Bunları ortaya koydun mu, millet etrafında pervane gibi döner. Mustafa Kemal bunu yaptı. Hayata veda edeli şu kadar sene oldu, hala millet Mustafa Kemal diyor" şeklinde konuştu.

Sınavsız üniversite
    BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, üniversite sınavlarının kaldırılması gerektiğine işaret ederek, "Biz bu mileltin her yıl 2 milyon evladını sınavsız üniversiteye alırız. Bu bu gençleri yetiştiririz. O çocuklar severek eğitim alırlar. Gençlere yük yüklememek lazım" dedi.


Eklenme tarihi: 16-03-2015