Haberler


BTP Lideri Haydar Baş 'Türkiye Ortadoğu'da artık piyon dahi değil!'

BTP Lideri Haydar Baş 'Türkiye Ortadoğu'da artık piyon dahi değil!'

Suriye'de isyanın 4. Yılını doldurduğu bir dönemde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry geri adım atarak, Beşar Esad'la müzakereye mecburuz dedi. BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş Yeni Mesaj'da köşesinde değişen dengeleri ve Türkiye'nin pozisyonunu yazdı. 

ABD'nin iki Ortadoğu projesi, BOP ve Arap Baharı'nda aktif rol oynayan Türkiye, yeni Ortadoğu denkleminde 'ön safta piyon' olma vasfını dahi kaybetmiş durumda.
BOP sürecinde şekillenen İslam coğrafyasında yeni Osmanlıcılık akımı ortaya atılmış, Türkiye şekillenen düzende öne çıkarılmak istenmişti.
Ancak 4 yıl süren ve başarısızlıkla sonuçlanan Suriye işgali, kim bilir belki de Türkiye için biçilen rolü yapamayacağı izlenimi uyandırmış olacak ki Ortadoğu'da Türkiye denklemin dışında kalıyor.
CIA Başkanı Brennan'ın "Suriye hükümetinin çökmesini görmek istemiyoruz"açıklamasının ardından, ABD Dışişleri Bakanı Kerry de "ABD, eninde sonunda Esad'la müzakere etmek zorunda kalacak" dedi.
"Hatta ne Rusya'nın, ne Irak'ın, ne IŞİD koalisyonunun Esad'ın gitmesi yönünde bir tercihi yok; siyasi çözüm arıyoruz" beyanları da okyanus ötesinden geldi.
Batı'ya direnen Esad masa başında siyasi çözümün anahtarı halindedir.
Biz, yakın gelecekte Türkiye'ye yeni Osmanlıcılık adı ile verilmek istenen sözde 'baş' rolünün, Esad ile gerçekten ve Batı'ya karşı hayata geçeceğine inanıyoruz.
Rusya'nın ve Çin'in gücünü en önemlisi halkının güvenini arkasına alan Esad büyük bir iş başarmıştır.
IŞİD koalisyonunda yer almayı Esad'ı devirme şartına bağlayan ama vazgeçirilen Türkiye, onunla müzakereye de elbette oturacaktır.
Sayın Çavuşoğlu, "200 bin kişiyi öldüren rejimle neyi müzakere edeceksiniz" diyor.
Hükümete 4 yıl önce işgali kimin başlattığını hatırlatmak isteriz.       
Geçen yıldan itibaren Batı'nın değişen Suriye politikasına rağmen ısrarla 'Esad gitsin' demek; uluslararası hukuka aykırı olarak bir devlete karşı silahlı direnişte bulunacak grupları yetiştirmeyi kabul etmek; Batı basınında ifşa edilen şekilde silahların geçişine izin vermek yanlış Suriye politikamızın iflas ettiğini zaten göstermektedir.
Türkiye'nin Mısır'a karşı takındığı tavrın, Suudi Arabistan ziyaretinden sonra değişmeye başlaması da ikinci Ortadoğu fiyaskosudur.
Kıyamet alametlerinden bir hadisle bitirelim:
Ebu Hureyre'den şöyle nakledilir: "Resulullah (sav): 'Herc artmadıkça kıyamet kopmaz!' buyurmuşlardır. 'Ey Allah'ın Resulü, herc nedir?' dediklerinde, 'öldürmek, öldürmek' buyurdular." (Müslim, Fiten, 18.157)
Şunu kabul etmek zorundayız: Ortadoğu'da akan kanda hükümetimizin payı büyüktür. 
 


Eklenme tarihi: 17-03-2015