Haberler


5 bin lira asgari ücret veren ülke var mı?

5 bin lira asgari ücret veren ülke var mı?

Aşağılık kompleksinden bir türlü kurtulamayan bazı çevreler dünyanın pek çok ülkesinin başardığının Türkiye'de yapılamayacağını düşünse de 'Biz yapamayız, biz beceremeyiz' anlayışını yıkan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, başta Rusya olmak üzere dünyanın 150'den fazla ülkesinde uygulanan kendine ait Milli Ekonomi Modeli tezinde yer alan formülleri hayata geçirerek asgari ücreti 5 bin TL olarak uygulamaya koyacak.

Birçok ülkenin işçisine, memuruna bu rakamın çok üzerinde ücret ödüyor olmaları asgari ücretin 5 bin TL olarak hayata geçebileceğinin bir başka ispatı konumunda.

10 BİN TL ASGARİ ÜCRET VEREN ÜLKE BİLE VAR

Halihazırda İsviçre'de asgari ücretle çalışan bir işçi Türk lirası olarak hesaplandığında aylık olarak yaklaşık 10 bin TL (3 bin 700 dolar) gelir elde ediyor.

"Türkiye İsviçre değil" diyenler olabilir, hemen söyleyelim 5 bin TL'nin üzerinde asgari ücret veren tek ülke İsviçre değil. Lüksemburg'da asgari ücret Türk lirasına dönüştürüldüğünde yaklaşık 6 bin TL (2 bin 200 dolar).

Belçika'da ise 5 bin TL'yi aşan bir asgari ücret uygulanıyor.

Hollanda ve İrlanda'da 5 bin TL (bin 850 dolar) olarak uygulanan asgari ücret

Avustralya'da ise 7 bin 730 TL (2 bin 860 dolar).

Asgari ücret Monako'da 5 bin 860 TL (2 bin 170 dolar),

Yeni Zelanda'da 5 bin 400 TL (2 bin 8 dolar) olarak uygulanırken

Almanya'da ise 5 bin 160 TL (bin 912 dolar).

Rusya'da 10 dolar olan asgari ücret Milli Ekonomi Modeli'ni uygulamaya başladıktan sonra 5.362 TL (2 bin dolar) çıkarılmıştır. 

Doğru dürüst yeraltı kaynağı olmayan bu ülkelerde asgari ücret 5 bin TL'den fazlaysa, dünyanın sayılı yeraltı zenginliğinin yanı sıra yüksek düzeyde tarımsal ve endüstriyel potansiyele sahip Türkiye'de halkımız neden 5 bin TL'lik bir asgari ücrete erişmesin?


Eklenme tarihi: 19-04-2015