Haberler


Haydar Baş '95'te ABD'nin teklifini reddettim, mevcut iktidar ise..!'

Haydar Baş '95'te ABD'nin teklifini reddettim, mevcut iktidar ise..!'

Son günlerde seslendirilen Türkiye’nin Lozan Antlaşması sebebi ile kendi madenlerini kullanamadığı iddiasının büyük bir yalan olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, “Lozan, Türkiye’nin tapusudur. Anlattıkları Sevr’in maddeleridir" dedi 

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş partisinin Bursa'da organize ettiği aday tanıtım programına katıldı.
Türkiye'nin Lozan Antlaşması sebebi ile kendi madenlerini kullanamadığı iddiasına tepki gösteren BTP lideri bu iddiayı ortaya atanlara şu yanıtı verdi.

PROF. BAŞ: LOZAN İLE SEVRİ KARIŞTIRIYORLAR
Mustafa Kemal Atatürk Lozan anlaşması ile Sevr maddelerini ayağının altına aldı diyen BTP Lideri Prof. Baş şöyle konuştu, "Haydar Hoca yeraltı kaynaklarından bahsediyor ama Lozan anlaşması buna mani.. eğer bunlar tarih dersinden bir alırsa vallahi fazla sıfır alırlar ancak. Neden biliyor musunuz. Çünkü lozan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığının tapusudur. Adamanlar Lozan ile Sevri bilmiyorlar. Atatürk merhum Allah gani gani rahmet eylesin Lozanda Sevrin maddelerinin ayağının altına aldı."ifadelerini kullandı.

KAYNAKLARDAN NEDEN BAHSEDEMİYORLAR?
İktidarın da muhalefetin de 3 katrilyon dolarlık yeraltı kaynaklarını ağzına alamadığını belirten Haydar Baş bunun sebebini şöyle açıkladı.
"Şimdi bunların bu işi yapmaları imkânsız. Bakınız bu kadar servetimiz var. Hiçbir tanesi "Biz bu serveti yer üstüne çıkarır, milletimize dağıtırız" diyebiliyorlar mı? Her gün beni dinliyorlar ama diyemiyorlar. Niye? Çünkü icazet aldıkları odaklar hepsine diyor ki "madenler benim, haberin olsun" Onlar da "tamam emredersin" diyor. Bu söz nerede veriliyor, ecnebi ülkelerinde. Bizim siyasiler seçilmeden önce nereye gidiyor? Amerika'ya gidiyorlar. Orada herkes bir icazetname alıp geliyor. Birbirlerine diyorlar "seninki değil benimki". Her biri diğerine icazetnamesini gösteriyor. Arkadaşlar bunlar bir şey yapamazlar. ABD'nin defteri dürüldü, ABD'nin işi bitti."
Diğer partilerin ABD'den icazetli olduğunu ifade eden BTP Genel Başkanı 1995'te kendisine de böyle bir teklif geldiğini ama kabul etmediğini anlattı.

'BİZ ABD'YE 1995'TE HAYIR DEDİK'
ABD'li büyükelçinin teklifini bu şekilde reddeden Haydar Baş daha sonra kendilerine 1 milyar dolar teklif edildiğini, bunu da reddettiklerini vurguladı.
Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Hukukçu Ahmet Erimhan'ın da katıldığı bir toplantıda ABD'nin büyükelçisi bendenizi ziyaret etmek istedi. Ben o zaman bir bakanlığın başdanışmanıyım. Niye beni ziyaret etsinler diye düşündüm. Sonra öğreniyorum ki Türkiye'de siyasilerden istedikleri sonucu elde edemiyorlar, yeni bir tane av arıyorlar. Baktılar bu hoca has bir adam, sakallı biri, bununla milleti ikna ederiz, bunu bir avlayalım! Ağı attılar, beni bekliyorlar. Ben de arkadaşları topladım. Bakınız şu anda Türkiye'de bütün imkânlar bizim önümüze kondu, isteyen başbakan olur, bakan olur, vekil olur, genel müdür olur, her şey olabilirsiniz. Bana derseniz hocam sen ne olacaksın? Hiçbir şey olmayacağım. Bu adamlar bize bunu verirken namusumuzu isteyecekler, vatanımızı isteyecekler, devletimizi, dinimizi ve servetimizi isteyecekler. Ben bunların hiçbirini veremem. Ben bu dünyaya bir defa geldim, ahiret için çalışıyorum. Yoksa Allah korusun iki günlük dünya için sen ebedi hayatını mahvedersen senden ne olur ya? Dediler ki hocam biz de aynen sizin gibi düşünüyoruz."
BİZİM REDDETTİĞİMİZİ BUNLAR KABUL ETTİ

ABD'li büyükelçinin teklifini bu şekilde reddettiklerini açıklayan Prof. Dr. Haydar Baş daha sonra kendilerine 1 milyar dolar teklif edildiğini, bunu da reddettiklerini vurguladı: BTP Geneş Başkanı şöyle konuştu: "İlk görüşme girişiminden sonra Prof. Dr. Ata Selçuk hocam şahit, O'nun vasıtasıyla ABD tam 1 milyar dolar teklif etti ve beni tam 3 sene beklediler. Bu 3 senede ben onlara gitmeyince bu arkadaşlara gittiler, bunlar da balıklama atladılar. Doğru başbakan oldular, cumhurbaşkanı oldular ama onlara ait bir şey kaldı mı sevgili arkadaşlar? Bir üniter yapımız elimizde kaldı, onu da elimizden almak istiyorlar."
Ekonomide uygulayacakları sistem kapitalizm olanların asgari ücret konusundaki vaatlerini asla yerine getiremeyeceklerini söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Onların sistemi kapitalizmdir, Rusya Parlamentosu'nda 2013'teki konuşmamla kapitalizmi Rusya'da tarihe gömdük...
Şimdi 7 Haziran günü bunlara iyi bir sille atmaya varmısınız, Bakın sizlere yeminle konuşuyorum Bunlar bizim ilmimizin vallahi zekatı etmezler vallahi sadakası etmezler"diye konuştu.


Eklenme tarihi: 13-05-2015