Haberler


'Meclis'in Anayasa yapma ehliyeti yok!'

'Meclis'in Anayasa yapma ehliyeti yok!'

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi üzerine önemli açıklamalarda bulunan BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, “TBMM anayasa yapmaya ehil değildir. Çünkü herkesin anayasası olması için toplumun her katmanının TBMM’de temsil edilmesi gerekir. Barajlar buna mani olmuştur” dedi
***
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Başkanlık Divanı İstanbul İl başkanlığında toplandı. Gündem yeni anayasa ve başkanlık sistemiydi.
Divana başkanlık eden BTP Genel Başkan Yardımcısı Anayasa Profesörü Ünal Emiroğlu şu anki Meclis’in herkesi temsil etmediği için yeni bir anayasa yapma ehliyeti olmadığını söyledi.

Emiroğlu, “TBMM bugünkü yapısı ile anayasa yapmaya ehil değildir. Çünkü herkesin anayasası olması için toplumun her katmanının TBMM’de temsil edilmesi gerekir. Barajlar buna mani olmuştur. Yüzde 10 seçim barajı nedeniyle milyonlarca vatandaşın düşüncesinin temsil edilmediği bir yasama meclisinde, dahası seçime girmemiş partilerin bile görüşünün yansıtılamadığı bir Meclis’te herkesi temsil eden bir anayasa yapmak mümkün değildir. Yapılacak anayasa herkesin değil, AKP fikriyatını yansıtacak bir anayasa olacak. Başkanlık sistemini dayatacak bir anayasa olamaz” dedi.

AKP İLE HDP’NİN ORTAK PAYDASI BAŞKANLIK
Birbirlerine yönelik sert açıklamalar yapan AKP ve HDP’nin aslında aynı kanatta olduklarını ifade eden Prof. Dr. Ünal Emiroğlu bu iki partinin ortak paydasının başkanlık ve eyalet sistemi olduğuna dikkat çekti.
Prof. Dr. Ünal Emiroğlu şunları söyledi:

“Bugün AKP’nin karşısında olduğu zannını uyandıran HDP ve arkasındaki kesimler için meselenin zıtlaşma, husumet, savaş durumuna getirilmesinin de siyasi muvazaadan başka bir anlamı yoktur. Bu siyasi muvazaanın arkasında yatan gerçek şudur; AKP’nin de HDP’nin de ortak noktası başkanlıktır. Bir taraf başkanlık istiyor bir taraf da özerklik ve eyalet sistemi istiyor. Ortak paydada birlemiş bunlar.”

ÇARE HAYDAR BAŞ’IN EHL-İ BEYT TEKLİFİNDE
Anayasa oylamasında Meclis’te 3’te 2 çoğunluk yakalanamazsa referanduma gidilecek. “Hem bu referandum için hem de son dönemde tırmanan mezhepsel gerilimin önüne geçmek için halkı bilinçlendirmeliyiz” dedi.
BTP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Emiroğlu,

“Eğer referandumu gerektirecek şekilde yeni anayasa TBMM’den geçerse halka gidilecek. İşte bu noktada bizim devreye girmemiz lazım. Hal oylaması öncesinde seminer ve toplantılarla halkı bilinçlendirmemiz, şuurlandırmamız lazımdır. Bizim bu süreçte en büyük sorumluluğumuz ve yükümlülüğümüz budur. Üstelik bir mezhep savaşının başlatılmak istendiği bir durumda. Belki dünya savaşına sebep olabilecek tam da Batılıların, emperyalist projenin, şablonun istediği gibi bölerek, parçalayarak bütün enerji kaynaklarını, önemli stratejik bölgeleri denetim altında tutma uğruna ülkeleri, milletleri parçalarlar... Bunun için de maalesef Müslümanları birbirine düşürerek emellerine ulaşmak üzeredirler. Bu nedenle değerli Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın Ehl-i Beyt teklifi tam yerindedir ve tam zamanındadır. Bu nedenle buna yoğunlaşarak halkı yeni anayasa arefinde uyandırmamız en büyük sorumluluğumuzdur.”


Eklenme tarihi: 12-01-2016