Haberler


Çankaya’da ‘Duma’nın şifreleri’ anlatıldı

Çankaya’da ‘Duma’nın şifreleri’ anlatıldı

BTP Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Önder, Duma’da gerçekleştirilen Milli Ekonomi Modeli konulu konuşmayı, Prof. Dr. Haydar Baş ve ekibinin Duma ziyaretini, medyaya yansımayan yönleriyle ziyaretin öncesini ve sonrasını anlattı.  
 
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Çankaya İlçe Teşkilatı, yeni seçilen yönetimi ile birlikte çalışmalarını hızlandırdı. Bu bağlamda aylık seminer, panel ve söyleşiler organize eden Çankaya İlçe Teşkilatı, “Duma’nın Şifreleri” başlıklı söyleşi düzenledi. Söyleşide BTP Genel Başkan Yardımcısı Av. Lütfullah Önder, Duma Meclisinde 27 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirilen Milli Ekonomi Modeli konulu 4.5 saatlik konuşmayı,  Prof. Dr. Haydar Baş ve yanındaki yüzün üzerindeki ekibin Duma ziyaretini, medyaya yansıyan ve yansımayan yönleriyle ziyaretin öncesini ve sonrasını katılımcılara anlattı. Ayrıca Önder, son zamanlarda ortada dolaşan “Haydar Baş Rusçu mu oldu?” şeklindeki karalamalara da konuşmasında gereken cevabı verdi.
 
Lütfullah Önder, Milli Ekonomi Modeli’nin 2005 yılında İstanbul Cevahir Kongre Merkezinde yapılan 1. Milli Ekonomi Modeli Kongresi ile dünyaya duyurulduğunu, bu kongreye yerli ve yabancı birçok akademisyenin katıldığını, özellikle de Azerbaycan’dan çok sayıda akademisyenin katıldığını, bu akademisyenlerin bazılarının Rusya Bilimler Akademisi’nde hocalık yaptıklarını ve aynı zamanda da ekonomi konusunda Putin’e ve Rusya Meclisi’ndeki gruplara danışmanlık yaptıklarını söyledi.
 
Önder, “1. MEM Kongresi’nde, modelin birkaç dile çevrilen özet bildirileri dağıtıldı. Bu bildirileri alan akademisyenler kendi ülkelerinde bu modeli akademik ve siyasi çevrelere aktardı. Bunun ardından Azerbaycan’da yapılan 2. MEM Kongresi’ne özellikle Rusya’ dan çok sayıda katılımcı geldi. Rusya’nın MEM ile tanışması bu şekilde olmuştur. Bu kongrenin ardından Rusya’nın siyasi ve akademik çevrelerinden defalarca Prof. Dr. Haydar Baş’a ziyaretlerde bulunuldu. Milli Ekonomi Modeli bu ziyaretler sonrasında Rusya’ da kısmen uygulanmaya başlandı. En sonunda da bu modeli tamamen uygulamak ve modelin Rusya tarafından uygulanacağını dünyaya deklare etmek için Sayın Baş’ı kendi meclislerine yani Duma’ya davet ettiler. İşte Duma’ya uzanan sürecin özeti budur. Benim de içinde bulunduğum yüzün üzerindeki katılımcı Duma’da bu tarihi olaya şahitlik etti” dedi.
 
Önder ayrıca, “Öncesi ve sonrasıyla bahsettiğim tüm süreçte şuna şahit oldum. Prof. Dr. Haydar Baş Bey tüm bu süreçte kişiliğini ortaya koydu. Duruşuyla, kimliğiyle, inancıyla ben buyum dedi. Bu konularda zerre taviz vermedi. Zaten Rus siyasileri ve akademisyenleri en çok etkileyen durumlardan biri de bu oldu. İşte bu sebeple “Haydar Baş Rusçu mu oldu?” iftiralarına en güzel cevabı Rusların kendileri vermiştir. Tabiri caizse biz Haydar Baş’çı olduk dediler. Hatta Haydar Baş Bey’i tanıyan birçok Rus da bu sayede Müslüman oldu” dedi.


Eklenme tarihi: 01-03-2016