Haberler


Sömürü düzenine son

Sömürü düzenine son

Türkiye tarihinin en büyük ekonomik darboğazlarından birini yaşıyor. Ne yapılan tavsiyeler, ne alınan önlemler fayda ediyor. Bu kritik dönemeçte döviz kurları tırmanışını sürdürüyor. 

Kısa süre içinde TL karşısında yüzde yaklaşık yüzde 13 değer kazanarak 3.5 lira sınırı aşan ABD Doları, Türk ekonomisini zor bir sürece soktu. Dolardaki artışa bağlı olarak benzinden cep telefonuna hemen hemen tüm sektörlerde büyük zamlar ardı ardına gelirken, gelişmeler Türkiye'nin fiili bir devalüasyon içerisinde olduğunu gösteriyor.

Çözüm nerede?
Peki, çözüm ne? Türkiye bu girdaptan nasıl kurtulacak? Bu konuda en dikkat çekici çözümler on yıllardır Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan geliyor. BTP lideri 27 Şubat 2013 tarihinde Rusya Parlamentosu Duma'da yaptığı konuşmada bu konuya şu sözlerle dikkat çekmişti: "Milli Ekonomi Modeli'ne göre devletin mutlak surette ekonomiye müdahil olması lazımdır. Kur politikalarını devletlerin bizzat FOREX piyasasının dışında kendisinin belirlemesi lazım. Dış ticarette de milli paraların kullanılması lazım. Bütün bunlar olduğu takdirde devletlerin kalkınmaması mümkün değildir."

11 yıl önce tehlikeye işaret etmişti
BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, her fırsatta ABD'nin dolarıyla dünyayı sömürmesinin önüne ancak uluslararası ticarette milli paraların kullanılmasıyla geçilebileceğini ifade ediyor. BTP Genel Başkanı, ABD'nin Dolarla dünyayı sömürdüğüne ilk kez 27 Kasım 2005 tarihinde İstanbul'da yapılan 1. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde dikkat çekmişti.

BTP Lideri yaklaşık 11 yıl önce yaptığı bu konuşmada şunları söylemişti: "ABD bütçesi her sene 600 milyar dolar açık veriyor ama buna rağmen ayakta duruyor. Nasıl bunu karşılıyor? ABD yaptığı ithalatı, kendi parasıyla yapıyor. Kendi parasıyla yaptığı için de dolar dünyanın en güçlü parası gibi görünüyor. Adam kâğıdını boyuyor, sana para diye veriyor. Dolar diye karşılıksız parayı sana veriyor. Böylece yıllık açığı 600 milyar dolar olmasına rağmen ABD dimdik ayakta duruyor. Tabi böyle hizmetkâr devletler olursa, köle siyasiler olursa olacağı da budur. "

Türkiye'nin milli parası yok!
'Milli Para' tanımı ekonomi literatürüne Milli Ekonomi Modeli (MEM) ile Pof. Dr. Haydar Baş tarafından yerleştirilen yeni bir ekonomi terimi olma özelliğini taşıyor. Ancak BTP Lideri'nin Milli Para tanımında da çok kritik ayrıntılar var. Konuşmalarında Türk Lirası örneği veren Prof. Dr. Haydar Baş, "Türk Lirası,  Amerikan Doları'nın tercümesidir" ifadesini kullanıyor.

BTP Lideri geçtiğimiz Cumartesi akşamı Meltem TV'de katıldığı programda Türkiye'nin milli parası olmadığını söylemiş ve şu dikkat çekici ifadeleri kullanmıştı: "Şimdi herkes milli paraya dönelim diyor ama milli paranın ne olduğunu hiç kimse bilmiyor. Cebinizde taşıdığınız para milli para değildir. Ama Hocam, üzerinde 50 Türk Lirası, 100 Türk Lirası yazıyor, bu milli para değil mi? Hayır milli para değil. Bu Amerikan Doları'nın tercümesi olan paradır. Bizim cebimizdeki paraların tamamı Türk Lirası konvertibl olsun diye yani her yerde geçsin diye gittiler sendikasyon adı altında krediler, yani döviz aldılar, Hazine'ye koydular ve bu paranın mukabilinde üzerinde Türk Lirası yazan parayı bastılar. Bizim paramız Hazine'de mevcut olan dövizin karşılığı olan TL'dir, yani bize ait değildir. Milletlerin yıllık kazancının adına Gayri Safi Milli Hâsıla (GSMH) denir. Bizim her yıl kazandığımız bir para var.

Şimdi bu GSMH'nin karşılığında bizim piyasaya para sürmemizi gerekirken maalesef bunu yapmadık, yapamadık. Bize müsaade etmediler. Dediler ki, 'Siz kendi paranızı basıp piyasaya süremezsiniz. Sizin paranız geçerli olmaz.' Türkiye'de en çok sevilen, bizim de sevdiğimiz Özal bile bu kuralı değiştiremedi. Ne yaptı? Aldı Amerika'nın dolarını hazineye koydu, onun karşılığında Türk Lirasını bastı. Senelerden beri gerçek Türk lirası piyasada yoktur arkadaşlar. Şimdi ben bu işi yapmaya varım. Şimdi siz de var mısınız Türk lirasını esaretten kurtarmaya.”

BTP Lideri'nin projesini Rusya Türkiye'ye tavsiye etti
Rusya BTP liderinden aldığı Milli Paralarla Ticaret formülünü farklı zaman dilimlerinde Türkiye'yi yönetenlere de tavsiye etmişti. Devlet Başkanı Putin, 1 Aralık 2014 tarihinde Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan ile düzenlediği ortak basın toplantısında iki ülke arasında ticaretin milli paralarla yapılması gerektiğini söylemişti. Bu gelişmeden sonra Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılan görüşmelerde bu konu defalarca gündeme geldi.

Rusya ilk uygulayan ülke oldu
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Rusya başta olmak üzere birçok ülkede uygulanan Milli Ekonomi Modeli'nin en stratejik başlıklarından birini para politikası oluşturuyor. Milli Ekonomi Modeli'nde uluslararası ticarette ABD Doları yerine milli paraların kullanılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu tezi Rusya'nın başını çektiği BRICS ülkeleri tarafından uygulanıyor.

Rusya, BTP Lideri'nin bu projesini Devlet Başkanı Putin'in ekonomi danışmalarından Victor Minin'in kendisiyle yaptığı görüşmeden sonra uygulamaya başladı. Prof. Dr. Haydar Baş bu görüşmeyi 22 Mart 2015 tarihinde İstanbul'da yapılan 9. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde şu şekilde anlatmıştı: "Victor dedi ki mortgage (tutsat) krizi sonrası 'ABD çöktü'... 'Nereden biliyorsun' bunu dedim. 'Bizim adamlar öyle bir bilgi geçtiler' dedi, 'Yok Victor, ABD çökmez' dedim. Durdu 'ya nasıl çökmez' dedi. 'ABD çöktü, yani o zaman gerçekten bankalar çöktü, büyük şirketler battı gidiyor' dedi ama ben yine 'ABD çökmez' dedim. 'ABD'de çöken sistemdir, kapitalizm çöktü. Amerika'nın çökmesi asla mümkün değil' dedim. Ben bunu söyleyince Victor Minin daha da hayretler içerisinde kaldı. Bu tartışma yaklaşık bir saat sürdü, çökerdi çökmezdi diye..

Bunun üzerine 'Victor sana bir soru soracağım' dedim. 'ABD'de kaç tane kurum var. Birçok kurum var ama ABD'yi ayakta tutan iki tane kurum var birincisi para kurumu, ikincisi de ordusu. Bu iki kurum olduğu müddetçe ABD'yi kimse çökertemez' dedim. Bunu söyleyince Victor Minin durdu. Victor Minin 'peki bunun üstesinden nasıl gelinir?' diye bana sorunca şunu söyledim, 'bakın şimdi ABD kâğıdı boyalıyor Dolar adında basıyor. Bir tır parayı getirse Moskova'ya istediği malı alabilir mi, Avrupa'ya getirse, Türkiye'ye getirse alabilir mi, Uzakdoğu'ya, Afrika'ya getirse alabilir mi alır. Şimdi nasıl batsın bu adamlar! Dünyayı eşek etmiş biniyor, at etmiş sürüyorlar...' Bu örneği verince meseleyi daha iyi anladı fakat 'nasıl kurtulacağız bundan' diye sormayı sürdürdü. Bendeniz de 'söyleyeceklerimi aynen Rus hükümetine ileteceksin. ABD'nin çöküşünün sırrı Haydar Hoca'da... Ben ona düşman değilim bunu iyi bilin, benim gücümün Amerika'nın da üstünde olduğunu anlamanız için söylüyorum. Bağımsızlığımızı elde edeceğiz, iki milli paraları devreye koyacağız ve Doları devreden çıkaracağız.' Victor Minin bunu kabul etti 'anladım' dedi. Victor Allah selametini versin Müslüman oldu ve Ali Victor adını aldı. O bana 'Hocam çok yoruluyorsun sen. Yorulmana gerek yok' diyince 'niye' dedim. Victor bana 'bütün dünya sana gelmeye mecburdur ki Komünizmi biz bitirdik, Kapitalizmi bütün dünya bitiriyor.  Hiçbir şey yok onda yaşadık bunu gördük. İstese de istemese de dünya sürünerek sana gelecek' ifadelerini kullandı" şeklinde konuştu.


Eklenme tarihi: 07-12-2016