Haberler


Prof. Dr. Victor Minin'den çarpıcı açıklamalar

Prof. Dr. Victor Minin'den çarpıcı açıklamalar

Rus siyasetçi ve bilim adamı Prof. Dr. Victor Minin, Meltem TV'de yayınlanan Gündem Özel programına konuk oldu. Victor Minin ülkelerinde uyguladıkları Milli Ekonomi Modeli’nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye-Rusya ilişkileri ve İslam dünyası üzerine çok dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Tanınmış Rus siyaset ve bilim adamı, siyasi danışman Prof. Dr. Ali Victor Minin, İstanbul'a geldi. Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin (MEM) Rusya başta olmak üzere 4 milyarlık bir nüfusa sahip BRICS ülkeleri tarafından hayata geçirilmesinde pay sahibi olan Victor Minin, Prof. Dr. Haydar Baş ile tanışmasının ardından Müslüman olmuş ve ismine Ali'yi de eklemişti.

Ali Victor Minin, Meltem TV'de yayınlanan "Gündem Özel" programına konuk oldu ve gazeteci yazar Harun Kayacı'nın sorularını cevaplandırdı.

Rusya olarak sosyalizm ve kapitalizmi denediklerini ancak bu iki sistemden de istedikleri sonucu alamadıklarını ifade eden Prof. Dr. Minin, yeni bir sistem arayışı içerisindeyken Türkiye'den Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ni keşfettiklerini söyledi.

Minin, "Ben 1990'larda Rus hükümetinde çalışırken artık eski ideolojilerin zamanının geçtiğini ve yeni ideolojilere ihtiyaç olduğunu anladık ve araştırmaya başladık. İslam dünyasını araştırdık. O dönem biz arkadaşlarla birçok İslam ülkesini gezdik, İran da dahil. Modelleri aradık ancak bulamadık. Aradığımız modeli sadece Türkiye'de Prof. Dr. Haydar Baş'ta bulduk. İki binli yıllarda Prof. Dr. Haydar Baş ile tanışınca ve Milli Ekonomi Modeli'ni görünce aradığımızı bulduk. Bu modelin aktif bir şekilde uygulanabileceğini gördüm ve anladım. Milli Ekonomi Modeli (MEM) bir alfabe gibi harflerden oluşmakta ve herkes bu alfabeyi kullanarak kendi kitabını yazabilir. Milli Ekonomi Modeli kitabına Allah-u Teala'nın yasaları konulmuştur. MEM şöyle bir üçlüyü kendi içinde toplamıştır; ruh, gönül ve beden!” dedi.

‘Haydar Baş bir öncüdür’

Milli Ekonomi Modeli ile istedikleri ivmeyi yakaladıklarını ifade eden Victor Minin modelin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş ile ilgili şu dikkat çekici ifadeleri kullandı:

"Dünyada genelde bilim adamları ayrı, inanç sahibi insanlar ayrıdır, bir de gizli bilgiler sahibi insanlar ayrıdır! İlk defa Haydar Baş'ın şahsında hem bilimi hem maneviyatı hem de gizli bilgileri yani tasavvufi bilgileri şahsında birleştiren birini gördük. Demek ki Haydar Baş'ın şahsında hem güncel ekonomi ve siyasi bilgiler, hem de eskiden gelen manevi bilgiler mevcut. Bu bakımdan Haydar Baş bir öncüdür. O şu anda bu bilgileri topluma da ekiyor."

‘Haydar Baş manevi bir kahramandır’

"Bugün dünyada Prof. Dr. Haydar Baş'ın modeli 4 milyarlık bir nüfusa sahip ülkeler (BRICS) tarafından uygulanıyor. Bu tezle dünya yeniden şekilleniyor. Haydar Hoca’ya bizim de sizin de dünyanın da ihtiyacı var" diyen Victor Minin, “Haydar Baş sadece ekonomi alanında değil, manevi alanda da birleştirici bir rol üstlendi” dedi ve Batı’nın İslam dünyasında mezhep savaşı çıkarma planını bozduğunu söyledi. Rus bilim adamı ve siyasetçi Minin, "Prof. Dr. Haydar Baş'tan öğrendiğim ikinci bir nokta ise şudur: İslam dünyası tek bir güç merkezi olarak oluşmamıştır. Çünkü Sünni ve Şii dünyasına ayrılmıştır. Haydar Baş'ı şu anda aktüel olan ve dünya tarafından kabul edilen Milli Ekonomi Modeli'ni ortaya koymak dışında bir de İslami bir lider olarak gönlünde Şii ve Sünni dünyasını birleştiren bir lider olarak görüyorum. Dolayısıyla bu iki çalışmaya biz manevi bir kahramanlık diyebiliriz. Milli Ekonomi Modeli yazıldığında onu anlayan insanların sayısı azdı. Onun günü şimdi geldi. Bu birinci kahramanlık, ikinci kahramanlık ise Sünni ve Şii dünyasını birleştirmektir. Demek ki güç Hak'tadır. Bütün bunlar oy için, reyting için yapılmadı" şeklinde konuştu.

‘Rusya güçlü bir İslam dünyası istiyor’


Batı’nın İslam dünyasında Şii-Sünni çatışması çıkarmak istediğini ifade eden Prof. Minin, Rusya olarak bu projeye karşı olduklarını söyledi ve gerekçesini de şu şekilde açıkladı: "Rusya İslam dünyasının tek bir güçlü merkez olmasını istiyor. Çünkü Sünnilerin ve Şiilerin inandıkları Allah bir, Peygamberleri bir… Eğer bu bütünlük sağlanmaz ise İslam dünyası parçalanacak ve Şiiler Rusya'ya Sünniler de Batı’ya, ABD'ye yönelecek, bir kısmı da Çin etkisi altında kalacak. İkinci şık olarak da Kürdistan devleti kurulacak. Bu devlet kurulurken de Türkiye'den, İran'dan, Irak'tan ve Suriye'den toprak alınacak. Bu gelişmeler bölgede Batı’nın istediği teröre ve kaosa neden olacak. Rusya bunu istemiyor."

‘Rusya 15 Temmuz'da Erdoğan'a yardım etti’

Programda Türkiye-Rusya ilişkilerine de değinen Victor Minin, “Rusya olarak 15 Temmuz darbe girişiminde Erdoğan'a yardım ettik’ dedi ve şu dikkat çekici ifadeleri kullandı:

"Eğer Rusya olarak biz Türkiye'ye küskünlük beslemiş olsaydık 15 Temmuz'da Türkiye Cumhurbaşkanı’na yardım etmezdik ve tam tersine onu devirmeye çalışırdık. Putin'e belki de günde 3 defa 'Türkiye'yi ve Ukrayna'yı bölelim' teklifinde bulunuyorlar. Ben şaka yapmıyorum. Putin bu isteklere karşı çıkıyor. Bundan dolayı da biz uçağımızın düşürülmesini de unutabildik, Büyükelçimizin öldürülmesini de unutabildik. Daha da önemlisi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'ya gelip Putin ile barıştı. Bu, iki lider için de bir imtihandı, hem Putin hem de Erdoğan için. Onlar için kendi şahsi çıkarları mı önemli yoksa bölgedeki huzur mu önemli? Diyebiliriz ki ikisi de bu imtihandan geçti."

‘Türkiye’nin tek şansı Prof. Dr. Haydar Baş!’

Türkiye-Rusya ilişkilerinde avantajlı tarafın Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu çünkü Türkiye'de Prof. Dr. Haydar Baş gibi fikirleriyle dünyaya yön veren bir liderin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Victor Minin, şunları söyledi: "Erdoğan'ın işi Putin'e göre daha kolay çünkü Türkiye’de maneviyat sahibi Prof. Dr. Haydar Baş gibi bir lider vardır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Prof. Dr. Haydar Baş beraber çalışırlarsa çok başarılı olacaklar."

‘Rusya, Müslümanları Haydar Baş'la tanıdı’

Rusya olarak Prof. Dr. Haydar Baş'tan sadece Milli Ekonomi Modeli konusunda istifade etmediklerini aynı zamanda İslam dünyasıyla diyalog kurma ve Rusya'daki Müslümanların sorunlarını çözme konusunda da kendisinin değerli görüşlerinden yararlandıklarını belirten Rus akademisyen Victor Minin şu dikkat çekici ifadeleri kullandı:

“Rusya'da da yaklaşık 30 milyon Müslüman yaşıyor. Ruslar bu büyük Müslüman nüfusla nasıl temasta bulunması gerektiğini Prof. Dr. Haydar Baş'tan öğrendi. Haydar Baş'tan belki de İslam dünyasında ilk defa değişik inançlarla nasıl doğru ilişki kurulabileceğini gördük. Haydar Baş'tan bir şeyler öğrenme ihtiyacı benim şahsi bir ihtiyacım değildi. Bu doğal bir ihtiyaçtı. Çünkü o dönemde ben SSCB son dönemi milletvekiliydim ve Rusya Cumhurbaşkanlığı teşkilatında çalışıyordum. O dönem Çeçenistan'da savaş vardı, problemli bölgeler vardı. Bize bu problemleri çözme bilgileri gerekiyordu. İşte biz bu bilgileri Prof. Dr. Haydar Baş'tan aldık. Rus insanı ilk etapta İslam’ı kabul etmiyor. O zaman bunu düşmanlar kolay bir şekilde savaşa dönüştürebilir. Bu mantık sıradan bir Rus vatandaşı için geçerli ise Rusya Cumhurbaşkanı için de geçerli. Demek ki yabancı birinin İslamiyet’i anlaması için onu içine alması ve doğru insanlardan tanıması gerekiyor. Onlara şartsız bir şekilde sevgi gerekiyor. Ben işte şartsız sevgiyi de Haydar Baş'tan öğrendim. Dünyada maneviyat sahibi insan çok ama bu maneviyata sahip olup da bunu hayata geçiren Haydar Baş'tan başka birisini tanımıyorum. O bu maneviyatı hem maddi dünyasına taşıyan hem de manevi dünyasında uygulayan biri."


Eklenme tarihi: 11-01-2017