Haberler


Seçimlere katılabilecek 9 partiden biri de BTP

Seçimlere katılabilecek 9 partiden biri de BTP

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partileri belirledi.

Buna göre Prof. Dr. Haydar Baş’ın genel başkanı olduğu Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) seçimlere katılabilmek için gerekli yeterliliğe ulaşabilen 9 partiden biri oldu.

YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 14. maddesinin 11. bendi  ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 20. ve 36. maddelerine göre 1 Ocak’tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu bildirildi.

Bu partilerin sırasıyla Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız  Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların  Demokrasi Partisi, Hür Dava Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğu belirtildi.

Diğer partilerin ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu yerine getiremedikleri, dolayısıyla 298 sayılı kanunun 14. maddesinin 11. bendinde öngörülen şartları taşımadığının belirlendiği kaydedildi. YSK, anayasa değişikliği halk oylamasında bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını da belirledi. Buna göre teşkil edilen sandık bölgelerinde oy kullanacak seçmen sayısı 410-415 olacak.


Eklenme tarihi: 28-01-2017