Demeçler


BTP Elazığ'da başkan adaylarını tanıttı

BTP Elazığ'da başkan adaylarını tanıttı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) yerel seçim çalışmaları kapsamında aday tanıtım programlarına devam ediyor. Aday tanıtım programında adres bu hafta Elazığ ili oldu.Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu Türk ekonomisinin içindeki bulunduğu krizin kaynağına dikkat çekti.

'Haydar Baş düzeni değiştirdi'

"Bugün bakliyattan hayvana, etten ota her şeyi ithal ediyoruz" diyen Prof. Dr. Eyercioğlu şunları söyledi: "Biz bunları ithal ederken hangi parayla alıyoruz diye sormak lazım. Bunları borç parayla alıyoruz. Biz bu sevdaya 2001 yılında başladık. Hatırlayın o günler Kemal Derviş gelmişti, bir günde 15 tane yasa çıktı. Bu 15 yasayı çıkarırlarken üst kurullar kuruldu Türkiye'de. Bu üst kurullar devlet idaresinin etkisi altında olmayan fakat küresel sermayenin ülke içindeki tahsildarları hükmünde olan üst kurullardı. Bu Osmanlı'nın son dönemindeki Duyun-u Umumiye idaresine benziyor. Osmanlı aldı borcu, aldı borcu ödeyemeyince Duyun-u Umumiye idaresi kuruldu. Yani tütününü milletin elinden Tütün İdaresi Kurumu alacak, onların istediği fiyattan devredecek ve satışında elde edilen kârı da doğrudan doğruya borçlar karşılığında onlar alacak. Bu bütün üretimimize karşılık, liman gelirlerimize karşılık ve hatta Bursa'daki ipek böceğinden elde edilen gelire bile bir üst kurul kurulmuştu. Şimdi Türkiye'de 40'a yakın üst kurul var. O zaman bunu Kemal Derviş kurdu. Ortaya koyduğu mantık şuydu; ülkenin ayakta kalabilmesi için sürdürülebilir bir borçlanma yapısı elde etmesi lazım. Yani borç almaya devam edebilmeniz lazım. Bu borçlar nasıl ödenir veya bu işin sonu nereye varır bu konuda hiç kimse fikir yürütmüyor. Elde edilen çözüm bu. İşte bu yasalar gereği Türkiye'de var olan bütün Kamu İktisadi Teşekkülleri satıldı. O günden bugüne borcumuz vatandaş bazında arttığı gibi devlet bazında da arttı. O zamanda ithalat ile ihracat arasındaki açığımız 6.1 milyar dolardı, şu anda sadece 1 yıllık bütçe açığımız 54 milyar dolar. Hem de bütün bu kurumlar elimizden çıkmış olmasına rağmen." 

‘Ekime kadar 174 milyar dolar borç ödemesi var’

Konuşmasında, "Bugün geldiğimiz noktada 2019'un Ekim ayına kadar ödememiz gereken borç faizi 174 milyar dolar" diyen Prof. Dr. Eyercioğlu, "Eğer bu 174 milyar dolar TL'ye çevrilmiş olsa, her ay Türkiye'de yaşayan 81 milyon insana 700 TL maaş anlamına gelir. İşte O gün Prof. Dr. Haydar Baş'a kulak verseydik, bu 174 milyar dolarlık faiz borcu üzerimize gelmek yerine bu 700 liranın üzerine 300 lira daha koyardık ve bin TL vatandaşlık maaşını hepimiz alırdık. Biz bir hayal satmıyoruz. Prof. Dr. Haydar Baş'ın projeleri matematiksel ispatlıdır. Bunu uygulayan ülkelerde örnekleri vardır. Hanımlara 1.500 TL ev hanımı maaşı verilecekti. Siz 18 yıldır bu parayı alıyor olacaktınız, ama bunun yerine borçlarınız arttı. Ödenemeyecek borçlar kapıya geldi" şeklinde konuştu.

‘Sorumlu millet’

Türk halkının ve devletinin borç batağında olduğunu ifade eden Ömer Eyercioğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Şimdi kredi kartı borçları bir bankaya devredilecek. Derviş de geldi bir bankacılık yasası çıkardı. Derviş o zaman, "Türkiye'deki bankalar asla batmaz" demişti. Neden bankalar krediyi dağıtacak? Sendikasyon kredisi ile yurt dışından aldığı para devlet garantisinde olacak. Vatandaşa verdiği parayı alamaz ise onu devlet ödeyecek. Banka niye batsın? O zaman kim batar? Devlet batar, millet batar. Şimdi geldiğimiz nokta bu işte. Türkiye'deki bankalar her yıl kâr açıklıyor. Bir yandan da vatandaşın bankalara borcu katlanıyor. Nasıl oluyor da vatandaşa verdiği parayı geri alamaz iken bu kadar kar ediyorlar? İşte bunun için ediyor, garantörü devlet. Bunun tek sorumlusu Prof. Dr. Haydar Baş'a kulak vermeyen idare ve O'nu bir türlü anlamak istemeyen milletimizdir" ifadelerini kullandı.

Belediye başkan adayları tanıtıldıBağımsız Türkiye Partisi tarafından Elazığ'da düzenlenen programın son bölümünde partinin bölgedeki bazı il ve ilçelerindeki belediye başkan adayları da tanıtıldı.

Buna göre BTP'nin Elazığ Belediye Başkan Adayı Abdülcelil Üner, Bingöl Belediye Başkan Adayı Fethi Gezen, Bitlis Belediye Başkan Adayı Bülent Multuay, Muş Belediye Başkan Adayı Fatih Aslan, Tunceli Belediye Başkan Adayı Halil Baki, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Eyüp Aslan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mesut Günışık oldu.

BTP Elazığ Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Abdul Cemil Üner
Ağın: Vahdeddin Engin
Alacakaya: Mehmet Arda           
Arıcak: Mehmet Barışık
Baskil: Ercan Kamer       
Karakoçan: Cemil Demirel          
Keban: Murat Yeşilgül  
Kovancılar: Mustafa Karabulut 
Maden: Güliz Demirelli
Palu: İ.Hakan Şekercigil
Sivrice: Gülsüm Kavak  
Akçakiraz: Necati Karataş           
Mollakendi: Özlem Baki              
Yazıkonak: Bilal Fırat      
Yurtbaşı: Zafer Sarptaş

BTP Malatya Belediye Başkan Aday Listesi:

Büyükşehir: Mesut Günışık
Battalgazi: Mahmut Kara
Yeşilyurt: Abdullah Solgun
Akçadağ: Kadir Hakalmaz
Arapgir: Mehmet Süzen
Arguvan: Murat Oruç
Darende: Haydar Bozkurtoğlu
Doğanşehir: Abuzer Avşar
Doğanyol: Mehmet Karaman
Hekimhan: Mustafa Beşik
Kale: Fatma Solgun
Kuluncak: Kenan Özen
Pütürge: Hüseyin Alyüz
Yazıhan: Halil Korkmaz

BTP Diyarbakır Belediye Başkan Aday Listesi:

Büyükşehir: Eyüp Aslan
Bağlar: Yasin Kaplan
Sur: Murat Narin
Yenişehir: Yasin Aslan
Bismil: Reşat Bayram
Çermik: Rabia Aslan
Çınar: Zeynep Elçi
Çüngüş: Hasret Aslan
Dicle: Emine Elçi
Eğil: Medine Aslan
Ergani: Memetşah Tutuş
Hani: Fatma Elçi
Hazro: Ziynet Aslan
Kocaköy: Burhan Örde
Kulp: Yusuf Tutuş
Lice: Osman Yağmur
Silvan: Faysal Aslan

BTP Tunceli Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Halil Baki
Çemişgezek: Aykut Aydın
Hozat: Fadime Ateş
Mazgirt: Mustafa Mutluay
Nazımiye: Feyza Güner
Ovacık: Zülfiye Kürşat
Pertek: Ebru Aydın
Pülümür: Çiğdem Kılınç

BTP Muş Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Fatih Aslan
Bulanık: Serpil Aydın
Hasköy: Selami Gökalp
Korkut: Semra Aydın
Malazgirt: Mehmet Kıvık
Varto: Rıdvan Yenihal

BTP Bitlis Belediye Başkan Aday Listesi:


Merkez: Bülten Mutluay
Adilcevaz: Vedat Özdemir
Ahlat: Fatih Kıvık
Güroymak: Gülten Kucum
Hizan: Fethi İnceer
Mutki: İ.Sinan Kökçü
Tatvan: Hüseyin Özmen

BTP Bitlis Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Bülten Mutluay
Adilcevaz: Vedat Özdemir
Ahlat: Fatih Kıvık
Güroymak: Gülten Kucum
Hizan: Fethi İnceer
Mutki: İ.Sinan Kökçü
Tatvan: Hüseyin Özmen

BTP Bingöl Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Fethi Gezen
Adaklı: Filiz Omaç
Genç: Selim Erdoğmuş
Karlıova: Abdulkadir Oğuzhan
Kiğı: Leyla Ay
Solhan: Erhan Pezek
Yayladere: Abdullah Oğuzhan
Yedisu: Latif Göymen
 


Eklenme tarihi: 21-01-2019