Genel Başkan'dan


BTP Liderinden 'Süleymani' açıklaması

BTP Liderinden 'Süleymani' açıklaması

Meltem TV’de yayınlanan 2020 yılının ilk ‘Haftanın Sohbeti’ programına katılan Prof. Dr. Haydar Baş, İranlı General Süleymani’nin şehit edilmesiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Baş, “Süleymani’yi şehit eden ABD’nin Ortadoğu’da bundan sonraki hayatı bitmiştir” dedi

Meltem TV’nin 30 yıla yaklaşan yayın hayatı boyunca devam eden, ‘Prof. Dr. Haydar Baş ile Haftanın Sohbeti’ programı 2020 yılının ilk yayınında Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ı misafir etti.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil’in moderatörlüğünü üstlendiği programa emekli Albay Selim Oktay ve emekli Yarbay Hüseyin Kuloğlu da katıldı. Geçen hafta İranlı General Kasım Süleymani’nin haince bir suikastla ABD tarafından şehit edilmesi hakkında görüşleri sorulan Prof. Dr. Haydar Baş, bu saldırının büyük bir hainlik olduğunu ifade etti.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: “Son düzenlenen suikast büyük bir hainliktir. Kasım Süleymani, Irak’a resmi davetli bir misafir olarak gidiyor. Bu resmi ziyareti fırsat bilen ABD kalkıyor, suikast için proje ve plan hazırlayıp, Kasım Süleymani’yi şehit ediyor. Süleymani mükemmel bir Müslüman’dı. Hak ve hukuka uyan kimsenin hukukuna tecavüz etmeyen bir insandı. Ama adamların imanı buna müsaade etmediği için Kasım Süleymani’yi öldürmeye karar verdiler. Burada Irak’ı da zannıma göre kullandılar. Irak’ın bu davetinin sonunda yaptıkları iş, o suikastı düzenlemek olmuştur.”

ABD’nin bölgede ömrü bitmiştir

Bu hukuk tanımaz saldırısıyla ABD’nin Ortadoğu’daki ömrünün sona erdiğine dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle konuştu: “Kim ne derse desin, Kasım Süleymani’yi şehit eden ABD’nin Ortadoğu’da bundan sonraki hayatı bitmiştir. Görecesiniz ABD bitmiştir. Niye bitti? Haksızlık yaptı, yalan konuştu, iftira etti ve hiç günahı olmayan bir insanı ölüme gönderdi. Bu insanlık o kadar da kararmış, yok olmuş değerlere sahip değildir. İran dünyanın en eski devletlerinden biridir. ABD kalkıyor böyle bir devletin en gözde adamını, askerini suikastla öldürüyor. Yani böyle bir olayın karşılıksız kalmasını beklemek de bence çocukluktur. Bunun illa intikamını birileri alır. Mesela Lübnan’daki Hizbullah’ın aynı gaye etrafında buluştuğunu biliyoruz. Hasan Nasrallah’a bu ölümü düzenbazlıkla kabul ettirmeleri mümkün değildir. Böyle bir döneme girilmiştir. Ben bu sürecin çok acı bir sonuç doğuracağına inanıyorum ABD’nin de esip gürlemesinin sona ermesi de bununla birlikte olacaktır.

ABD fitneyi körüklüyor

Programın moderatörlüğünü yapan Selim Kotil’in “İslam coğrafyasında Şii-Sünni çatışması çıkarılmak isteniyor siz Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt anlayışınızla coğrafyamızda Sünni ve Şii çatışmasının da önüne geçtiniz, bu konuda neler söylersiniz?” sorusuna Prof. Dr. Haydar Baş şu cevabı verdi: “Şiilik, Hazreti Ali’ye taraf olmaktır. Dikkat ederseniz tarihin her döneminde Şiilerle mücadele edilmiştir, ama Şiiler asla teslim olmamıştır. Şiiliği öne sürüp, Sünniliği yok edecek iddialarını ABD maksatlı bir şekilde seslendiriyor. Bu mantık çok yanlıştır. Aleviyle Sünni kavgasını hortlatıp, geçmişte oynadıkları oyunu devam ettirmeye çalışıyorlar. Ama bunda muvaffak olamayacaklar. Buna inancınız tam olsun. Zira Müslümanlar birbirini tutarlar, severler, korurlar.”


 


Eklenme tarihi: 07-01-2020