Genel Başkan'dan


BTP Liderinden Erzurum Kongresi mesajı

BTP Liderinden Erzurum Kongresi mesajı

Bugün Erzurum Kongresinin 101. Yıl dönümü

Erzurum Kongresi'nin kapanış konuşmasında Gazi Mustafa Kemal, “Tarih şüphesiz bu kongremizi ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir” demiştir. Bugün görüyor ve anlıyoruz ki; Erzurum Kongresi, bir avuç Türk’ün dünyaya meydan okuyup bağımsızlık ateşini yaktıkları gün olarak kayda geçmiş, önemli bir dönüm noktası olarak Türk tarihinde yerini almıştır.

“Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz.”

“Kuvay-ı Milliye yi amil milli iradeyi hakim kılmak esastır.”

“Manda ve himaye kabul edilemez.”

En yakınındaki arkadaşlarının bile çaresizlik ve acziyet içinde manda ve himayeyi tek çözüm olarak gördüğü bir ortamda Mustafa Kemal, “manda ve himaye kabul edilemez” diyerek, akbaba misali bekleyen emperyal odaklara ve onlardan medet umanlara meydan okumuştur.

Vatanın bölünmez bir bütün olduğuna en güçlü vurgu yapılan Erzurum Kongresi'nin önemi ve bu kongrede milletimize verilen mesaj, tazeliğini hiçbir zaman kaybetmeyecektir.

Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı en önemli dönüm noktalarından biri olan Erzurum Kongresi’ne katılan başta İstiklal Mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Hüseyin Baş | BTP Genel Başkanı


Eklenme tarihi: 23-07-2020