“Bir gecede cehalet çukurundan çıktık”

BTP Sözcüsü Emre Polat’tan Harf Devrimi açıklaması

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Sözcüsü Emre Polat Harf Devriminin 94. yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yaptı.

Bugün aynı zamanda saltanatın kaldırılmasının 100. yıldönümü olduğunu hatırlatan Polat, “AKP’li Mahir Ünal’ın açıklamalarıyla gündem olduğu için harf inkılabının önemini anlatmak istiyorum” dedi ve şunları söyledi,  “Harf inkılabında birilerinin belli cümlelerle ifade ettiği ama asıl zihninin gerisinde tuttuğu iddia şu; biz harf devrimiyle bir gecede cahil bırakıldık. Bunu hem parti sözcüsü olarak hem Osmanlı arşivinde çalışmış, binlerce Osmanlıca belge okumuş, bununla ilgili kitap yazmış bir tarihçi olarak söylüyorum; biz bir gece cahil bırakılmadık bilakis 1 Kasım 1928’deki harf devrimiyle asırlardır içine düşürüldüğümüz cehalet çukurundan bir gecede çıkarıldık.”

“Harf İnkılabına borçluyuz”

Harf Devrimi sayesinde bugün okuma yazma oranının yüzde yüze yaklaştığını ifade eden Emre Polat, “Türkçe, düşünmemizi sağlayan en önemli devrimdir ve o devrim yapılana dek Osmanlı coğrafyasından arta kalan topraklarda okuma yazma oranı yüzde 5’lerle ifade ediliyordu ama bugün geldiğimiz noktada yüzde yüze yaklaşan bir okuma yazma oranı var. Bunu da biz harf inkılabına borçluyuz” dedi.

“Masadan olumsuz bir karar çıkmayacağını düşünüyoruz”

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Sözcüsü Emre Polat partisinin altılı masaya katılma talebi üzerine değerlendirmelerde bulundu. BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın altılı masaya açık bir çağrıda bulunarak, ‘Ben, partimiz, tüm teşkilatımız 20 yıllık AKP iktidarının değişmesini istiyoruz, bu anlamda kendimizden fedakarlık yapmaya hazırız, bizi parti olarak o masaya alın almıyorsanız da bunun nedenini açıklayın” diye açık bir çağrıda bulunduğunu belirten Polat, “Bu Türk siyasi tarihinde görmeye alışık olmadığımız dobralıkta bir açıklamaydı. Bu açıklamaya İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener hemen bir tepki verdi ve parti genel merkezimizde genel başkanımızı ziyaret etti ve 14 Kasım’da yapılacak altılı masa toplantısına bu konuyu götüreceğini ifade etti” dedi.

“Masanın iradesine saygı duyuyoruz”

BTP’nin altılı masaya katılım talebi konusunda İYİ Parti Sözcüsünün ifadesiyle Sayın Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu arasında da bir görüşme olduğu belirten Polat, “Biz şunu söylüyoruz; 14 Kasım’da yapılacak olan toplantıdan olumsuz bir sonuç çıkacağını düşünmüyoruz. Bu toplantıdan çıkacak karara saygı duyuyoruz, liderlerin iradesine saygı duyuyoruz. Biz altılı masanın sağduyulu bir karar vereceğini ve buradan olumsuz bir karar çıkmayacağını düşünüyoruz. Zaten hem İYİ Parti tarafından hem de CHP tarafından gelen olumlu açıklamalar da bunu ifade ediyor” dedi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ 2021 Tasarım
Tüm hakları Bağımsız Türkiye Partisi’ne aittir. Sitede yayınlanan yazılar, ancak kaynak ve adres gösterilerek kullanılabilir.
Copyright © BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ 2021 Tasarım
Tüm hakları Bağımsız Türkiye Partisi’ne aittir. Sitede yayınlanan yazılar, ancak kaynak ve adres gösterilerek kullanılabilir.
X