BTP’den 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü mesajı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Teşkilat Başkanı ve Parti Sözcüsü Av. Lütfullah Önder, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. 

Açıklamasında 20 yıl önce Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanında kendi kendine yeten dünyanın 7 ülkesinden biri olduğuna dikkatleri çeken Önder, yanlış tarım politikaları sonucu Türkiye’nin bu konumunu bugün kaybettiğini ifade etti. BTP Teşkilat Başkanı ve Parti Sözcüsü Önder, açıklamasında şunları kaydetti: “Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü. Çok değil 20 sene önce okullarda okutulan coğrafya ve sosyal bilgiler kitaplarında şu bilgi vardı: ‘Ülkemiz tarım ve hayvancılık alanında kendi kendine yeten dünyanın 7 ülkesinden biridir.’ 4 mevsimin yaşandığı, verimli toprakların bulunduğu ve bu toprakları işleyecek genç ve dinamik nüfusa sahip olan bir ülke için aksinin söylenmesi hayatın olağan akışına uygun değildi. Maalesef ülke olarak; hayatın olağan akışına aykırı olanı başardık. Bugün ülkemiz; et ithalatından tutun da, buğday, mercimek, fasulye, Nohut, soğan ve patates gibi soframıza gelen birçok tarım ürününü ithal eder duruma geldi.

Türk çiftçisi yalnız bırakıldı

2000’li yılların başından beri tarımda tahdit yasaları ile başlayan, ithalatın önü açılıp tamamen kendi imkanları ile ayakta kalmaya çalışan Türk çiftçisinin, milyarlarca Euro destek alan Avrupa çiftçileri karşısında ezdirilmesi ile devam eden ve de Avrupa Birliği’ne (AB) uyum çerçevesinde planlı bir şekilde tarım nüfusunun azaltılması üzerine kurulu tarım politikalarının sonucudur bu tablo. Yani bilmemezlikten değil, bilerek izlenen politikaların sonucudur. AB; Türkiye’den, tarım nüfusunun azaltılmasını istedi. Hükümetimiz de, tarım nüfusunu azaltacak bir tarım politikası izledi ve bunda da başarılı oldu! 2000’li yılların başlarında merhum Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş, bu günleri gördüğü için köy köy, ilçe ilçe dolaşıp, “Bunlar AB’ye tarım nüfusunu azaltacaklarının sözünü verdiler ve bu çerçevede tarım politikaları geliştiriyorlar. Sizleri kulağınızdan tutup köyünüzden, tarlanızdan atamazlar, ama ürününüz para etmeyecek, yok pahasına tarlalarınızı satarak ya da terk ederek büyükşehirlere gitmek mecburiyetinde kalacaksınız. Bunlara destek vermeyin” diyordu. Çiftçimiz Haydar Hoca’yı dinlemedi. Şimdi; tarımda çalışan insan sayısı yarı yarıya azalmış, tarım kesimi, evini bahçesini terk ederek büyük şehirlerde zor şartlarda yaşamaktadır. Köyünü terk etmeyen çiftçiler ise perişanlık içindedir, 2002’den bu tarafa çiftçinin borcu yaklaşık 50 kat artmıştır.

Prof. Dr. Haydar Baş çözümü de anlattı

Prof. Dr. Haydar Baş, tarım ve hayvancılığı sektörünün gireceği bu zor günleri yıllar öncesinden anlatırken çözümü de anlatmaktaydı. 

“Devlet olarak ürün alım garantisi vereceğiz. Tohumu toprağa atmadan ürün bedelinin yüzde 50’sini avans olarak vereceğiz. Siz de ürününüz de sigortalı olacak. Çiftçiye mazotu vergisiz vereceğiz” diyordu. Yani çiftçimize, ‘siz üretecek ve kâr edeceksiniz. Sadece üretme derdiniz olacak, başka hiçbir derdiniz olmayacak’ diyordu. Merhum genel başkanımızın anlattıklarının tamamı yine ona ait olan Milli Ekonomi Modeli’nin gereğidir. Milli Ekonomi Modeli’nin tamamı Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) programındadır. Yani BTP iktidar olduğunda Milli Ekonomi Modeli uygulanacak ve merhum genel başkanımızın anlattıklarının tamamını yapacağız. O zaman ülkemizi tarım ithalatından, çiftçimizi yoksulluk esaretinden kurtaracağız. O zaman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi köylü milletin efendisi olacak. Köylünün ve çiftçinin zengin olduğu, bu şekilde milletimizin bolluk ve bereket içinde yaşadığı bir ülke özlemi ve temennisi ile çiftçilerimizin çiftçiler gününü kutlarız.” 

Bülten Aboneliği

BTP ile ilgili gelişmelerden anında haberdar olmak için lütfen e-Bültene kaydolun.
Copyright © BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ 2021 Tasarım
Tüm hakları Bağımsız Türkiye Partisi’ne aittir. Sitede yayınlanan yazılar, ancak kaynak ve adres gösterilerek kullanılabilir.
Copyright © BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ 2021 Tasarım
Tüm hakları Bağımsız Türkiye Partisi’ne aittir. Sitede yayınlanan yazılar, ancak kaynak ve adres gösterilerek kullanılabilir.
X