Haberler


Milli Ekonomi Modeli Rusya'nın rehberi

Milli Ekonomi Modeli Rusya'nın rehberi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in ekonomi kurmaylarından Prof. Dr. Gavrilets, MEM'de yer alan konuların matematiksel denge içinde olduğunu ifade ederek, "Biz de bu modelin tüm yönleriyle ve boyutlarıyla Rusya'da hayata geçirilmesi için çalışacağız" dedi

Rusya Bilimler Akademisi Üyesi, dünyanın önde gelen iktisat matematikçilerinden, Rusya Devlet Başkanı Putin'in ekonomi kurmaylarından Prof. Dr. Yuri Gavrilets, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın 27 Şubat'ta Rusya Parlamentosu Duma'daki konuşmasının ardından yaptığı müzakerede, Milli Ekonomi Modeli'nde (MEM) konuların birbirine bağlı ve uyumlu olduğunu ifade etti. Gavrilets, "MEM'de yer alan konular bir matematiksel denge içindedir" dedi.

Prof. Dr. Baş, Rusya'nın sorunlarını çözüyor

Milli Ekonomi Modeli kongrelerine katıldığını dile getiren Gavrilets, bir Türk mütefekkirin fikirlerinin Rusya'nın işine yardımcı olmasına, Rusya'nın sorunlarını çözmesine çok sevindiğini dile getirdi. Gavrilets, "Ben bir kaç yıldır çok sevinçliyim ki, bir Türk mütefekkirin fikirleri bizim işimize yardımcı oluyor. Prof. Dr. Baş ile biz defalarca kongrelerde görüştük, Milli Ekonomi Modeli'ndeki prensipleri müzakere ettik" dedi.

Rusya'nın geçmişte karşılaştığı, meşgul olduğu meselelerin çok çetin sorunlar olduğuna işaret eden Gavrilets, şunları söyledi: "Milli Ekonomi Modeli olmadan bu meseleleri esenlikle halletmek mümkün değildi. Prof. Dr. Haydar Baş Hocanın kitabındaki fikirler pozitif karakterli fikirlerdir ve 'ne yapmalı' sorusuna cevap vermektedir. Bu kitabın esas mahiyeti çok terkipli, düzenli bir istikameti bize göstermesidir. MEM bize toplumun hangi istikamette ileriye gitmesi gerektiğini işaret etmektedir. Model bir istikamet göstermektedir. Ekonomik meseleleri normalde 'derhal, hemen yani zuhur etiğinde' halletmek çok zordur ancak Milli Ekonomi Modeli aynı zamanda matematiksel bir model olduğu için gelecekteki sorunları da halledecek bir nitelik taşımaktadır."

Model tüm dünya içindir

Rusya Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Yuri Gavrilets, Prof. Dr. Haydar Baş Hocanın modelde dile getirdiği "ihtiyaçlar sınırlıdır, kaynaklar sınırsızdır" ilkesinin son derece önemli olduğunu ve iktisadi sorunların çözümünde esas noktayı teşkil ettiğini ifade etti. Gavrilets, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu: "Bugün ihtiyaç olarak görülen pek çok şey doğal olmayan ihtiyaçlardır. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin en esas özelliklerden birisi de, insanlara yeni bir istikamet veriyor olmasıdır. Milli Ekonomi Modeli'nin uygulandığı ülkelerde insan başka bir insan olmaktadır. İnsanın değişmesi eğitim ve terbiye vasıtasıyla mümkündür. Milli Ekonomi Modeli bunu da temin etmektedir. Biz bunun matematiksel modelini de kurma imkânına sahibiz ve bu matematiksel model bu eğitimin nasıl hayata geçirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu model sadece Türkiye için değildir, bütün ülkeler içindir. Biz de bu modelin tüm yönleriyle ve boyutlarıyla Rusya'da hayata geçirilmesi için çalışacağız."

Sosyal adaletin yolu MEM'den geçer

Burada iki noktaya dikkatleri çeken Prof. Dr. Yuri Gavrilets, bunlardan birincisinin Milli Ekonomi Modeli'nin sosyal adalet boyutu olduğunu vurguladı. Gavrilets, şöyle konuştu: "Devlet kontrol etmelidir ki, pazarın geldiği denge sosyal bakımdan adaletli olsun. Devlet, Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabında kaydettiği gibi desteklemeler, sadece çok kazanandan alınan vergiler, maaşlar (vatandaşlık, ev kadınlarına vesaire) vasıtasıyla sosyal adaleti temin etmelidir. Bizim yaptığımız çalışmalara göre, bu mümkündür ve tüm yönleriyle pratik olarak uygulamaya konulabilir."


Eklenme tarihi: 02-03-2013