Genel Başkan'dan


10. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi

10. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi

Bursa'da düzenlenen 10. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresinde kapanış konuşmasında "Biz dünya iflas etse dünyayı da kurtarırız" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, “Benim modelimin adını alıp konuşanlar evvela bana talebe olsun, ondan sonra konuşsun” ifadelerini kullandı.

Türk ekonomisinin derin bir kriz içinde olduğu ve herkesin çözüm aradığı bir süreçte Bursa tarihi bir kongreye ev sahipliği yaptı.

İlki 2005 yılında İstanbul'da yapılan ve sonraki yıllarda Azerbaycan, Almanya, KKTC ve Türkiye'de 9 kez düzenlenen Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongrelerinin 10’uncusu 27 Mayıs’ta Bursa'da gerçekleştirildi.

Buttim Kongre Merkezi’nde, Milli Paraların Oluşturduğu Yeni Dünya Düzeni' üst başlığı altında yapılan 10. Milli Ekonomi Modeli Kongresi'ne Türkiye'nin yanı sıra Avrupa Birliği ülkelerinden, Rusya'dan ve Azerbaycan'dan çok sayıda akademisyen katılarak tebliğ sundu. Kongreye vatandaşların ilgisi de çok büyük oldu. Salonu hınca hınç dolduran vatandaşlar, yaklaşık 9 saat süren kongreyi sonuna kadar pür dikkat izledi. Salondaki coşku, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş salona teşrif ettiğinde doruğa çıktı.

‘Kopyacılar önce bana talebe olmalı’

10. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli kongresinin kapanış konuşmasını modelin sahibi olan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptı.

Kısa bir konuşma yapmayı tercih eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Milli Ekonomi Modeli Kongresi'ne katıldığınız için teşekkür ederim. Ben bu işi çok işi biliyorum. Benim modelimin adını alıp konuşanlar evvela bana talebe olsun ondan sonra konuşsun. Ben 30 yılımı verdim, öyle kolay değil. 30 yıldan sonra bu noktaya geldim, konuşma imkânım oldu" dedi.

Konuşmasında, "Size Türkiye'nin içinde bulunduğu iç ve dış borç manzarasını rakamlarla ifade edeyim" diyerek devam eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "2017 sonu itibarıyla 453 milyar dolar dış borç var. 2002'de dış borç 130 milyar dolarken bu borç, 15 yılda 453 milyar dolara çıktı. Devleti idare eden insanlar bu işin formülünü bilmesi lazım. Bu kadar borçlanmak yerine ayrılmayı tercih ederler. AK Parti iktidara geldiğinde ise devletin iç borcu 155 milyar dolardı. Bu iç borç da 2017 yılında 596 milyar dolara çıktı."

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasının sonunda sözlerini, "Çok muhteşem konuşmalar, değerlendirmeler yapıldı. Çok gururlandım. Biz dünya iflas etse dünyayı da kurtarırız" ifadeleriyle noktaladı.

4 oturumda 40 isim konuştu

10. Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde Yeni Mesaj Gazetesi Genel Koordinatörü Sabri Terzi, BTP Bursa İl Başkanı Ali Garaçoğlu, Av. Şevket Tamaç, İçişleri Eski Bakanı Mehmet Gazioğlu, Disk Eski Genel Sekreteri Mehmet Dinç, İlahiyatçı Müslim Karabacak, İlahiyatçı Hasan Aydın, milli mücadele yıllarında Atatürk’e verdiği destekle bilinen Şeyh Cemil Nardalı’nın torunu Şahap Nardalı ve Ekonomist Mahmut Erdem selamlama konuşmaları yapan isimler oldu.

Kongre 4 oturum halinde yapıldı. Moderatörlüğünü Fuat Şengül’ün yaptığı birinci Oturumda şu isimler konuştu: “Prof. Dr. Ata Selçuk, Prof. Dr. Mustafa Er, Sani Ak, H. Hüseyin Tekin, Nihat Hekimoğlu, Doç. Dr. İbrahim H. Ekşi ve Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu. Başkanlığını Dr. Abdullah Terzi’nin yaptığı ikinci oturumda ise “Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, Av. Lütfullah Önder,  Av. İbrahim Berk, Emre Polat, Mehmet Emin Koç, Prof. Dr. M. Yavuz Köker ve Zeki Garaçoğlu” konuştu.

Kongrede üçüncü oturumu ise Prof. Dr. Ali Ünal Emiroğlu yönetti. Oturumda Prof. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Murat Çabas, Av. Ahmet Erimhan, Muharrem Bayraktar, Selim Kotil ve Harun Kayacı konuştu. Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu başkanlığında yapılan son oturumda ise kongreye yurt dışından katılan bilim adamı ve akademisyenler konuştu. Prof. Dr. Vladimir Gorbanosvki, Prof. Dr. Cornelia Versteegh, Prof. Dr. Rauf Mammadov, Prof. Dr. Vladimir Lisichkin, Prof. Dr. Andrey Manankov, Prof. Dr. Dünyam Ali Veliyev ve Prof. Dr. Rovshan Guliyev Milli Ekonomi Modeli üzerine tebliğ sundu.


Eklenme tarihi: 29-05-2018