Genel Başkan'dan


Cumhuriyet Bayramı mesajı

Cumhuriyet Bayramı mesajı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında Türkiye'nin bugün ekonomi, siyaset, sosyal hayat ve dış politikada ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Haydar Baş, “Milleti ile bir ve beraber olacak devletimizin, yine milletinden alacağı güçle her meseleyi çözeceğine inancımız tamdır” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.


Mesajında milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayan Prof. Dr. Haydar Baş, “milleti ile bir ve beraber olacak devletimizin, yine milletinden alacağı güçle her meseleyi çözeceğine inancımız tamdır” dedi.

 BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında şunları kaydetti: “Atatürk, el yazısı ile yazdığı notlarında Cumhuriyetçiliği şöyle tarif eder: “Demokrasinin tam anlamı ile ideali, milletin tümünün aynı zamanda idare eden durumunda bulunması; hiç olmazsa devletin son iradesini yalnız milletin ifade etmesidir.” 

Henüz savaş devam ederken 1920’de Millet Meclisi’ni açan Ata, her yetkiyi milletten almıştır. Bu, millet iradesine dayanmayan hiçbir gücü tanımadığını gösterir.

Cumhuriyet fikri, Mustafa Kemal’in kafasında henüz Erzurum kongresinden önce şekillenmişti. Mazhar Müfit Kansu anılarında bunu yazmaktadır. İlk defa 1921 anayasasına konulan cumhuriyet fikri, Teşkilat-ı Esasiye’de şöyle şekil bulmuştur:

“Madde 1: Egemenlik sınırsız ve koşulsuz olarak ulusundur. Halkın… Kendini yönetmesi ilkesine dayanır.

Madde 2: Yürütme gücü ve yasama yetkisi, ulusun tek ve gerçek temsilcisi olan Büyük Millet Meclisi’nde belirir ve toplanır.”

‘Sorunları ancak birlikte çözülür’

Bugün ekonomi başta olmak üzere, siyasette, sosyal hayatta ve dış politikada ciddi sorunlar yaşıyoruz. Milleti ile bir ve beraber olacak devletimizin, ondan alacağı güçle her meseleyi çözeceğine inancımız tamdır.

Bağımsızlık benim karakterimdir diyen Gazi, bıraktığın cumhuriyete ve devletimizin temel ilkelerine sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümü kutlu olsun.


 


Eklenme tarihi: 28-10-2018