Haberler


BTP Lideri beraat etti

BTP Lideri beraat etti

Alacaklı olduğu bir davada haksız yere suçlu çıkarılmaya çalışılan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, üst mahkemenin oy birliğiyle verdiği kararla isnat edilen tüm suçlamalardan beraat etti. Bu kararla yaklaşık 3.5 yıldır süren davada adalet yerini bulmuş oldu

Yaklaşık 3.5 yıldır büyük bir hukuk mücadelesi veren Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, haksız yere suçlandığı davadan büyük bir hukuk zaferiyle çıktı.

Alacaklı olduğu bir davada haksız yere suçlu çıkarılmaya çalışılan Prof. Dr. Haydar Baş, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi’nin (İstinaf Mahkemesi) verdiği nihai kararla, kendisine Mustafa ve Meral Eraslan tarafından isnat edilen tüm suçlamalardan beraat etti.

Mahkeme, Prof. Dr. Haydar Baş hakkında yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına ters bir şekilde daha önce alınmış olan tüm tedbir kararlarını kaldırmakla kalmadı, aynı zamanda davanın esası hakkında da Prof. Dr. Haydar Baş lehine karar verdi.

Prof. Dr. Haydar Baş’tan senet karşılığı elden yüklü miktarda borç alan Mustafa Eraslan, daha sonra bu borcunu ödemeyince haciz söz konusu olmuş, 11 Nisan 2014 tarihli haciz tutanağını, "borcu kabul ediyorum" diyerek imzalamıştı.

Bu imza ile Prof. Dr. Haydar Baş'a borçlu olduğunu bir kez daha kabul eden Mustafa Eraslan, hukuku yanıltabileceğini zannederek mahkemeye verip, çeşitli iftiralarda bulunmuştu. İstinaf Mahkemesi’nce verilen kararla Aralık 2016'dan bu yana devam eden ve zaman zaman kamuoyunun da gündemine gelen davada adalet yerini bulmuş oldu.

Suçlamaların iftira olduğu tescillendi

Üst mahkemenin verdiği beraat kararı, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın yaklaşık 3.5 yıldır büyük bir mücadele verdiği suçlamaların tamamının iftira olduğu da resmen tescil edilmiş oldu.

Mahkeme heyetindeki dört hâkimin ‘oy birliğiyle’ verilen kararla geç de olsa adalet yerini bulmuş oldu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmada, mahkeme heyeti, nitelikli yağma, özel belgede sahtecilik, açığa atılan imzanın kötüye kullanılması suretiyle resmi belgede sahtecilik ve kasten nitelikli yaralama suçlarının tamamından beraat kararı verdi. Mahkemenin verdiği beraat kararında şu ibareler yer aldı:

“Prof. Dr. Haydar Baş’a atfedilen tüm suçları işlediğine ilişkin hükümlüğüne yeterli hukuka uygun, şüphelerden uzak, kesin, yasal ve yeterli inandırıcı somut delil bulunmadığı açıkça anlaşıldığından yüklenen suçların sanık tarafından işlendiği sabit olmaması nedeniyle beraatına, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına, mal varlığı üzerine konulmuş tedbirlerin kaldırılmasına, oy birliğiyle karar verilmiştir.” 


Aynı davada yargılanan BTP Genel Başkan Yardımcıları Gürcan Bahar ve Bilal Karamus ve diğer sanıklar da atılı suçlardan beraat etti.

Hâkim karara şerh düşmüştü

Yaklaşık 4 yıldır Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti, ilk kez katılan üyenin oyuyla 2'ye 1 bir çoğunlukla alacaklı durumda olan Prof. Dr. Haydar Baş, hukuka uymayan yorumlarla suçlu çıkarılmış.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında verilen bu karardan sonra dava bir üst merci olan İstinaf Mahkemesi'ne sevk edilmişti. Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki son duruşmada ilk kez katılan üyenin oyuyla 2'ye 1 bir çoğunlukla alınan karara, mahkeme heyetinden bir hâkim muhalefet şerhi düşmüştü.

 Prof. Dr. Haydar Baş ve Lütfullah Önder'in suçlu olduğuna dair delillerin yetersiz olduğuna dikkat çeken hâkim, muhalefet şerhinde şu ibarelere yer vermişti:

 "Dosya kapsamı ile toplanan deliller ile Lütfullah Önder ve Haydar Baş'ın mahkûmiyetlerine "yeter, kesin ve net bir şekilde" ispatlanamadığı, bu haliyle Lütfullah Önder ve Haydar Baş'ın üzerlerine atılı "Açığa atılan imzanın kötüye kullanılması" suçunu işlediklerine yönelik mahkûmiyetlerine "yeter, kesin ve inandırıcı" delil bulunmadığından Lütfullah Önder ve Haydar Baş'ın beraatlarına karar verilmesi kanaatinde olduğumdan mahkûmiyet yönündeki sayın çoğunluğun kararlarına katılmıyorum."

YENİ MESAJ / İSTANBUL


Eklenme tarihi: 20-03-2020