“TÜİK’i yönetenler bu maaşa razı olurlar mı?”

TÜİK’in asgari ücretin belirlenmesine esas alınacak olan bekâr bir işçinin asgari geçim tutarını 2 bin 792 lira 10 kuruş olarak belirlemesine tepki gösteren Genel Başkanmız  Hüseyin Baş, ilginç bir öneride bulanarak, “TÜİK’i yönetenlerin maaşını 2 bin 792 lira 10 kuruş sabitleyelim” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Türk-İş’in ev sahipliğinde online olarak 22 Aralık’ta gerçekleştirilen üçüncü toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücretin belirlenmesine esas alınacak olan bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını paylaşmıştı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara Genel Başkanımız Hüseyin Baş, yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. 

Baş,“Halkımızın durumu hiç iç açıcı değil, kıt kanaat bile geçinemiyor. 2 bin 324 lira, 3 bin lira, 5 bin lira ile de geçinmesi de imkânsızdır. Vatandaşımızın geçiminin sağlaması için biz asgari ücreti 10 bin lira olarak açıkladık. Milli Ekonomi Modeli’nin gereği olarak da bu asgari ücreti vereceğimizden hiç kimseni şüphesi olmasın” dedi.

İşverene yük olmayacak

10 bin lira olarak verilecek asgari ücretin işverene ekstra bir yük bindirmeyeceğine dikkatleri çeken BTP lideri Baş, “Burada ince bir nüans var. Şu an verilen asgari ücret kadar olan tutarı işveren karşılayacak, geri kalan miktarı ise devlet baba olarak biz vereceğiz. 10 bin lira asgari ücretin yalnızca 

2 bin 324 lirası işverenin cebinden çıkacak. Geriye kalan 7 bin 676 lirasını ise devlet baba verecek ”dedi. 

Hani güçlü bir ekonomiydik?

Yazılı açıklamasında TÜİK’in açıkladığı asgari ücret teklifine de tepki gösteren Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Baş, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Bugüne kadar açıkladığı bütün verilerle ne kadar büyük(!) bir ekonomiye sahip olduğumuzu tüm dünyaya gösteren TÜİK, güçlü devletimize 2 bin 792 TL’cik asgari ücret önermiş.” “İş, vermeye geldiği zaman gerçek yüzler ortaya çıkıyor. Peki ya iş hesap vermeye gelince?” diye soran BTP Lideri Hüseyin Baş, “Artık vatandaşımızın boş sözler duymaktan bıktı. Bundan böyle vatandaşımız gözleri ile görsün, elleri ile dokunsun” dedi.

TÜİK’i yönetenler bu maaşla geçinebilir mi?

Yazılı açıklamasının devamında çok dikkat çeken bir öneride bulunan BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş,“TÜİK fiyatları açıklarken her şeyi güllük gülistanlık gösteriyor. Her şeyi çok ucuz gösteriyor. O market nerede ise bize de söylesinler de oradan alışveriş yapalım. Vatandaşlarımızın dokunduğu her şey ceplerini yakıyor, her şey ateş pahası” diyerek, “TÜİK’i yönetenlerin maaşını 2 bin 792 lira 10 kuruşa sabitleyelim” teklifinde bulundu. 

BTP Genel Başkanı Baş, açıklamasının sonunda, “İktidarımızda vatandaşlarımızı huzur, refah ve kardeşlik içinde, hayat standartları yüksek, kimseye muhtaç etmeden, insanca yaşayabilecekleri bir gelir sahibi yaparak, istekleri yerine gelen bir evlat, evladının isteklerini yerine getirmekte zorluk yaşamayan ebeveynler olarak yaşatacağız” dedi.

Bülten Aboneliği

BTP ile ilgili gelişmelerden anında haberdar olmak için lütfen e-Bültene kaydolun.
Copyright © BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ 2021 Tasarım
Tüm hakları Bağımsız Türkiye Partisi’ne aittir. Sitede yayınlanan yazılar, ancak kaynak ve adres gösterilerek kullanılabilir.
Copyright © BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ 2021 Tasarım
Tüm hakları Bağımsız Türkiye Partisi’ne aittir. Sitede yayınlanan yazılar, ancak kaynak ve adres gösterilerek kullanılabilir.
X