“Ülke Yangın Yeri Cumhurbaşkanımız ‘Çay İçin’ Diyor!

Bağımsız Türkiye Partisi’nden (BTP) günlerdir devam eden orman yangınlarıyla ilgili çarpıcı bir açıklama daha geldi.

BTP Sözcüsü Emre Polat, “Günlerdir söndürülemeyen yangınlarla Akdeniz bölgemizdeki neredeyse tüm ormanlar kül olma tehdidiyle karşı karşıya. Önce Karadeniz bölgemizdeki sel felaketi, ardından Akdeniz’deki orman yangınları ile ülkemiz ağır bir doğal afet tablosuyla karşı karşıya kalmıştır” değerlendirmesi yaptı.

Açıklamasında, “Bu süreçler millet olarak, devlet olarak birlik ve beraberliğin en üst noktada yaşanması gereken özel dönemlerdir ancak ormanlarımız kül olurken devleti yöneten idarecilerimizin ortaya koydukları tutum ve yangın karşısında milleti de yanına alarak yangında güçlü bir şekilde yangını söndürmeye odaklı bir irade ortaya konulamaması üzüntü vericidir.” ifadelerini kullanan Polat iktidar kanadının bu süreçteki tavrından örnekler verdi.

 “Bu nasıl bir aymazlık ve gaflettir”      

BTP Sözcüsü Polat, “Özellikle bu süreçte bazı bakanların çıkıp “yangını elimizle mi söndüreceğiz”, “yok belediye bu işin şurasında burasında ”tarzında açıklamalar yapmaları, üstüne Cumhurbaşkanı’nın olay mahallinde vatandaşa çay dağıtması anlaşılır gibi değil. Ne yani bu durumu şöyle mi yorumlamalıyız. Ülke yangın yeri, ormanlarımız yanmış, bitmiş kül olmuş, Cumhurbaşkanımız “çay için” mi diyor. Sorun, idarecilerin duyarsızlığı, plansızlığı ve ülkenin geleceğine dair vurdumduymazlığı. Bir belediye başkanı çıkmış, hükümetin vereceği krediden dolayı, “keşke benim evim yansaydı diyeceksiniz” deme gafletinde bulunabiliyor. Bu nasıl bir aymazlık ve gaflettir. Buradan siyaset üretmek, kıt zekayla mikrofon bulduğu her yerde hezeyanlarını ifade etmek nasıl bir ruh halinin yansımasıdır” şeklinde konuştu.

“Yangın kontrol altına alınmadı yanacak ağaç kalmadı”

Yetkililerin birçok bölgede “yangın kontrol altına alındı” açıklaması yaptığına da dikkat çeken Polat şu ifadeleri kullandı, “Birçok bölgede yangın kontrol altına alındı diyorlar. Doğrudur çünkü ormanın tamamı yandı ve yanacak bir şey kalmadığı için yangın bitti. Onların mantığına göre ağaç kalmazsa yangın olmaz. Ama şunun farkında bile değiller ağaç olmazsa hayat olmaz, gelecek olmaz. Biz geleceğimizi düşünüyoruz, onlar günü nasıl kurtaracaklarını.”

“Koca ülkeyi bir yangın söndürme uçağına mahkûm ettiler”

BTP Sözcüsü Emre Polat açıklamasında şu ifadeleri de kullandı, “Bu süreçte sabah akşam itibar da itibar diyen bir anlayışın, koca ülkeyi birkaç tane yangın söndürme uçağına mahkûm etmeleri konusunda diyecek söz bile bulamıyoruz. Bu konuda Genel Başkanımız Hüseyin Baş’ın bir yıl önce yaptığı şu açıklamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Genel Başkanımız Hatay yangını ile ilgili “Makam araçları yerine yangın söndürme araçlarına yatırım yapma fikrini artık tartışmalıyız” diyerek olabildiğince kibar bir dille hükümetin yangın söndürme uçaklarına yatırım yapması gerektiği gerçeğini ifade etmişti. Bu konudaki uyarılarımız dikkate alınsaydı hem hükümet bu tartışmaların dışında kalacak hem de ciğerlerimiz, geleceğimiz yanmayacaktı.”

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ 2021 Tasarım
Tüm hakları Bağımsız Türkiye Partisi’ne aittir. Sitede yayınlanan yazılar, ancak kaynak ve adres gösterilerek kullanılabilir.
Copyright © BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ 2021 Tasarım
Tüm hakları Bağımsız Türkiye Partisi’ne aittir. Sitede yayınlanan yazılar, ancak kaynak ve adres gösterilerek kullanılabilir.
X