Ortadoğu’da Kartlar Yeni̇den Dağıtılıyor

Ortadoğu’da kartlar yeniden dağıtılıyor
24 Ekim 2023, Salı
Ortadoğu’da kartlar yeniden dağıtılıyor

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, “Bütün Ortadoğu'da, Türkiye'yi de ilgilendiren boyutuyla yeni bir oluşum başlıyor. Şu anda kartlar yeniden dağıtılıyor. O yüzden bu konuya bizim yaklaşımımızın çok dikkatli, çok itidalli ve çok akıllıca olması lazım.” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş İsrail’in Gazze saldırısını değerlendirdi.

BNN Breaking’in sorularını cevaplandıran Hüseyin Baş, “Ortadoğu'da kartlar yeniden dağıtılıyor. O yüzden bizim yaklaşımımızın çok dikkatli, çok itidalli ve çok akıllıca olması lazım.” dedi.

İşte BTP liderinin BNN Breaking’e yaptığı açıklamalar;

 

“Türkiye İsrail’in hedefindeki topraklar içinde”

 

Sunucu: Gündemde İsrail Filistin konusu var siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Hüseyin Baş: “Bu mesele tam olarak bizi de ilgilendiriyor. Çünkü İsrail devleti dediğimiz devlet bir din devletidir. Bu din devletinin inanç dünyasında ‘Vadedilmiş Topraklar’ diye bir kavram var. Buna göre, o toprak genişleyecek, genişleyecek, genişleyecek ve ucu Türkiye'ye dokunacak. Çünkü o toprakların içerisinde Türkiye de var.”

 

“NATO’daki müttefiklerimizle İsrail’in amacı aynı”

 

Sunucu: İsrail’i NATO'da, müttefiklerimiz destekliyor aslında!

 

Hüseyin Baş: “Evet, İsrail’i destelemek acı bir durum. İsrail bugün vahşet ortaya koyuyor, fosfor bombaları kullanıyor, sivillerin üzerine bombalar yağdırıyor. Böyle bir ortamda İsrail’i nasıl destekleyebilirsin, ama destekliyorlar çünkü aynı amaçlar var. ABD Dışişleri Bakanı İsrail'e ziyarete gittiğinde, ‘Ben bir Yahudi olarak buradayım’ dedi. Bakın dini kimliğin ne kadar önemli olduğu bir topraktan bahsediyoruz. ABD Dışişleri Bakanı, ‘Bir Yahudi olarak buradayım’ diyor. Bizim Dışişleri Bakanımız bir yere gittiğinde, ‘Ben bir Müslüman olarak buradayım’ dese ortalığı aya kaldırırız, yanlışsa bana ‘yanlış’ deyin! ‘Sen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı kimliğinle oradasın’ deriz değil mi, ama Blinken, ‘Yahudi olarak buradayım’ diyor. Olay bu kadar dini bir olay, bunu yok sayamayız.”

 

“Filistin’in yanındayız ama Hamas’ın harekatı Filistin halkının yararına değil”

 

Sunucu: Sözlerinizden anladığım kadarıyla Filistin'in yanında yer almalıyız?

 

Hüseyin Baş: “Ben tabii ki Filistin halkının yanındayım yani zulüm gören bir halktan bahsediyoruz, elbette yanındayım. Ama bana derseniz ki ‘Hamas'ın yaptığı harekat nedir?’ Ben Hamas'ın asla ve asla Filistin halkının yararına bir harekat yaptığına inanmıyorum.”

 

“İstihbarat zafiyeti yok, İsrail böyle istedi”

 

Sunucu: Peki bu konuda iki farklı düşünce var. Şimdi bir taraf, ‘Hamas’ın saldırısı Mossad'ın istihbarat zafiyetinden kaynaklandı’ diyor, diğer taraf da,  ‘İsrail kendini mağdur göstererek Filistin'e saldırmak için bahane yarattı’ diyor.

 

Hüseyin Baş: “Eski bir İsrail askeri anlarını anlatıyor ve ‘Biz bir sinek vızıltısına uyandırılıyorduk’ diyor. Şimdi bu kadar paraşüt geçiyor, bu kadar şey oluyor ve İsrail'in bundan haberi yok! İsrail'in eli kolu bağlı, olayı fark edememiş, tepki vermesi saatler sürüyor. Bence de burada bir istihbarat zafiyeti yok. Burada beklenilmiş ve oluşturulmuş bir tablo var.  İsrail bunu istedi. İsrail, ‘Bize saldırılmış görüntüsü ortaya koyalım ki biz artık saldırılarımızı meşru bir zemine oturtalım’ dedi. Benim kanaatim bu İsrail’in çok net bir politikasıydı ve bu politikada kendi adına başarıya ulaşmış oldu.

 

“Tüm Ortadoğu’da yeni bir oluşum başlıyor”

 

Hüseyin Baş: “Şu anda Filistin’de yaşananlar insaniyetle ilgili bir durum, burayı elbette önemsiyoruz ama burada daha önemsenmesi gereken şey bütün Ortadoğu'da ve Türkiye'yi de ilgilendiren boyutuyla yeni bir oluşum başlıyor yani bunun işareti bu. O yüzden bu konuya bizim yaklaşımımızın çok dikkatli, çok itidalli ve çok akıllıca olması lazım. Ben Sayın Davutoğlu gibi, ‘İlişkilerinizi şöyle, böyle yapın’ demiyorum. Mehmetçik Gazze’ye gibi söylemler var ben bunu söylemiyorum ama bir şeyler oynanıyor, bir şeyler değişiyor bunun farkında olarak hareket etmemiz lazım. Çünkü şu anda tabiri caizse kartlar yeniden dağıtılıyor.”


Son Haberler
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’tan UEFA’ya Merih Demiral tepkisi

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’tan UEFA’ya Merih Demi...

Hüseyin Baş, “Bozkurt işareti Türk tarihinde olan bir işaret. Merih’in hareketine ırkçılık diyenler bundan 50- 60 sene önce ari ırk adı altında milyonlarca insanı öldürmüş kişiler, ırkçılığın kralını yapmış ...

Devamını Oku
BTP Lideri Hüseyin Baş’tan Özgür Özel’e Hayırlı Olsun Ziyareti

BTP Lideri Hüseyin Baş’tan Özgür Özel’e Hayırlı O...

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. ...

Devamını Oku
“Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün ülkeyi faize, harama teşvik ediyor”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün ülkeyi faize, harama te...

Fakirin 3-5 gram altınına göz diktiler diyen BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, “Seçimden önce ‘nas var’ diyordu, şimdi bütün ülkeden parasını faize yatırmasını bekliyor” dedi....

Devamını Oku